Každý den je krásně

S přáním nádherného dne vám posílám vám další pozdrav z Londýna.

Když volám do Česka, rozhovor se vždycky stočí k počasí: „Máme tu hic / už dlouho nepršelo / prší… a jak je u vás?“

Jak je tedy u nás? To musím nejdříve začít podnebím.

Přestože je Království v podstatě položené více na sever než Česko, podnebí je díky blízkosti Atlantského oceánu a díky stále ještě dostatečně teplému Golfskému proudu mírné. Překvapilo mě, že tady v Londýně a okolí mohu v parcích i zahradách vidět eukalypty, palmy, banánovníky nebo plodící olivovníky. V prosinci kvetou sněženky a bramboříky a od ledna nádherné keře kamélií. Člověku zvyklému na naše drsnější kontinentální podnebí tohle přímo lahodí.

A počasí?

„Jestli se vám naše počasí nelíbí“, pronesl kdysi na přednáškách náš učitel Daniel Duda: „tak chvíli počkejte.“

Počasí je tady docela proměnlivé, ale v podstatě každý den je krásně. Někdy krásně svítí sluníčko, jindy zase krásně prší. Přestože je právě teď trochu víc sucho než obvykle, za ten půlrok, co jsem tady, jsem už zažila snad všechny druhy spršek – od jemného mžení přes mrholení, deštík, déšť až po „jako když z konve lije“. A co mě překvapilo nejvíce? Ať jsem pracovala s mrňaty nebo předškoláky ve školce nebo byla s dětmi ve škole, vždycky jsme spoustu času trávili venku.

I úplně běžné školky mají venkovní prostory vytvořené jako herny a učebny s koutky pro čtení, tvoření, hru i sportování. Jsou tam různé stříšky a přístřešky, takže je všechno připraveno na to, když děti chtějí být ve stínu nebo když začne pršet – a ono stejně většinou za chvíli přestane.

Děti se nepřezouvají. Na to si asi nezvyknu… Když ale prší, tak si rády natáhnou gumáčky. Skákání v kalužích je přece zábava!

Venku se děti nikdy nenudí. Ve školkových zahradách jsou i stromy, keře a záhonky s květinami a zeleninou, o kterou se děti starají. V létě si také rády hrají s vodou nebo s ledem. Kreslí štětcem na tabuli, stěnu nebo chodník, natírají válečkem nasáklým vodou stěny přístřešků a dělají s vodou i s ledem různé pokusy.

A ve škole? Jen pro příklad zápis v mém deníku z 21. dubna:

Dnes jsem pracovala jako asistentka v druhé třídě. Mile mě překvapilo, že jsme byli s dětmi za ten den třikrát venku – dvakrát půlhodinová přestávka a hodina tělocviku na hřišti. Nebylo by na tom nic divného, kdyby bylo jiné počasí. Jenže ono pokaždé, když jsme šli ven, pršelo. To ale nikomu vůbec nevadilo. Hráli jsme fotbal, basketbal a skákali přes švihadla.

Prostě děti potřebují čerstvý vzduch. A my dospělí taky!

V průběhu minulých měsíců, které se v Česku hemžily příkazy nošení roušek a zákazy vycházení, dospělí i děti zůstávali často v nevětraných místnostech. Následek? Nepozornost, únava až malátnost, nervozita, nerozhodnost, bolesti hlavy…

Říká se, že ve vydýchaném vzduchu je nedostatek kyslíku.  Přesnější je ale věta, že ve vydýchaném vzduchu je sice ještě kyslík je, ale naše plíce ho nedokážou zpracovat.1) Problémem je nadměrné množství oxidu uhličitého, kterého dospělý člověk vydechne za 24 hodin více než 1 kilogram.2)

Oxid uhličitý je 20x více rozpustný v krvi než kyslík a jeho koncentrace přímo ovlivňuje mozek a tlumí nervovou soustavu i dýchací centrum, a to jsou údajně důvody problémů.

Když se řekne: „Byl tam vydýchaný vzduch“, tak si představíme místnost, kde je mnoho lidí. Překvapila mě informace, že jediný člověk o hmotnosti cca 80 kg, který jen v klidu sedí, vydýchá běžnou místnost o objemu 60 m3 za pouhou jednu hodinu. Tím se myslí, že za hodinu stoupne obsah CO2 na hodnotu, která člověku při dalším pobytu neprospívá. Tuhle změnu nemáme šanci svými smysly postřehnout a tak je třeba na to myslet. Je tedy užitečné nejenom často větrat místnosti, ve kterých jsme, ale také naše plíce. Jak? Pravidelně několika hlubokými nádechy u otevřeného okna – a nebo raději, pokud je to možné, jít ven. Za každého počasí. Zabránit nám v tom může snad jenom inverze.

Pobyt na čerstvém vzduchu

  • Pomáhá okysličení organizmu a tím i lepší náladě a bystrému myšlení.
  • Zlepšuje imunitu.
  • Pomůže získat vitamín D potřebný nejenom pro zdravé kosti.
  • Je prevencí krátkozrakosti.
  • Působí příznivé na formování cév na mikrovaskulární úrovni.3)
  • Pomůže získat vitamín D, který nejenom děti potřebují pro zdravé kosti, imunitu, nervový systém i vnitřní orgány.
  • Je prevencí krátkozrakosti
  • Lidé pobývající často venku se dožívají vyššího věku.

Už naprosto přirozeně hledám způsoby, jak být více venku a méně v uzavřených místnostech: hodně pěšky, beru si ven jídlo, které bych jinak jedla doma, venku také trávím hodně volného času a teď i díky zdejším anglickým zvykům i velkou část pracovní doby, za což jsem moc ráda.

Vyzkoušejte a sdílejte. Já se jdu proběhnout. Tak ahoj příště.

1) https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vydychany-vzduch-a-jak-ho-spravne-vyvetrat

2) Tamtéž

3) https://zena-in.cz/clanek/chcete-zdrave-a-chytre-deti-pet-dobrych-duvodu-proc-jim-doprat-pobyt-v-prirode

Foto vlastní.

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Rubriky
  • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
  • Přečtěte si také:
  • Archivy
  • Cesta ke každodenní svěžesti
  • Klikni na obrázek
  • Balíček nejoblíbenějších produktů
  • Po náročném dni
  • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
  • E-booky zdarma

    Těší mě, že navštěvujete můj blog.
    Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
    https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

  • Zubní gel bez fluoru
  • Energie nejenom pro sportovce