God Save the King

Posílám vám všem moc pozdravů a mávám zpoza Lamanšského průlivu z Království (rozumějte Spojeného království Velké Británie a Severního Irska) a chtěla jsem se zeptat: Víte, že Velká Británie změnila slova své hymny?

Ano, uhodli jste správně: V době, kdy byla tady na trůnu královna, slova hymny zněla: „Bože chraň královnu…“ a ta se teď, v době vlády krále Charlese III. známého v Česku jako Karel III., mění na „Bože chraň našeho milostivého krále, dej mu dlouhý život a obdař ho šťastným, slavným a dlouhým panováním.“

Jak to je s českým překladem jména? To moc nechápu, dělá mi to trochu zmatek – vždyť král Karel IV. už dávno mezi námi není, přestože číslo 4 bývá obvykle za číslem 3. To je ale jiná kapitola. Dnes bych chtěla jen vzpomenout to, že Česko není králi Charlesovi neznámou zemí. Navštívil ji několikrát a už v době, kdy se to ještě považovalo za podivínství, propagoval v Česku zdravý životní styl, ochranu přírody, bezodpadové hospodářství a alternativní zdroje energie.

Začal s tím už coby 21 letý mladík v roce 1970, a protože to ještě zdaleka nebylo aktuální téma, byl tak trochu považován za blázna. Já měla v té době teprve 6 let, ale když se tohle téma stalo o pár let později i mým zájmem, reakce okolí byly podobné. Možná jste to zažili, anebo ještě zažíváte taky.

Jsem moc ráda, že máme tady v Británii krále, kterému není budoucnost naší planety lhostejná, přestože už nebude moct jako král své osobní názory vyjadřovat. Jeho vliv ale zůstává. Jak tady na ostrovech, tak v Česku i dál ve světě.

Dnes si už mnoho lidí uvědomuje, že tak, jak žijeme, nemůžeme žít do nekonečna. Na jedné straně přebytek a plýtvání, na druhé straně jsou místa s hladem a chudobou. Ono to neprospívá ani jednotlivcům, ani naší planetě Zemi. A co pro to může „normální“ člověk udělat?

 • Podporovat místní zemědělství a bezobalové obchody.
 • Uvědomit si, jak je časté zařazování masových výrobků náročné na spotřebu vody a dalších surovin a omezit spotřebu masa.
 • Omezit zbytečné nákupy.
 • Spotřebovat všechny nakoupené potraviny.
 • A také recyklovat oblečení a další věci, omezit zbytečné cesty autem a více se hýbat,  třídit odpad…

Tohle že by mohlo pomoci? Jasně. Země je složitý systém a to, co se děje na jedné straně planety ovlivňuje i jiné části. A tak je stále méně lidí, kteří se vysmívají druhým za to, co jedí a co nejí, jak se oblékají, jak vypadají. Je to jejich volba. A je to i moje volba a jsem přesvědčená, že je správná. Podporuje mě v tom i prostředí, ve kterém teď žiju.

A má na tom zásluhu i Charles, který tohle království až dosud svými názory hodně ovlivnil.

Okay, řeknete si, ale má své mouchy. Jenže kdo nemá? A tak se můžeme modlit za to, aby ho Král králů chránil, vedl a žehnal mu. Pak se bude dařit i nám tady. A co v Česku? Také se máte (máme) za koho modlit. Co takhle: „Bůh chraň prezidenta a dej mu moudrost. A veď nás, abychom jednali rozumně a pečovali o naši zemi (i Zemi), aby mohla být zachovaná i pro další pokolení“?

Pozor, upozornění: Prosím, vezměte v potaz, že tenhle král je papírový.

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Rubriky
 • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
 • Přečtěte si také:
 • Archivy
 • Cesta ke každodenní svěžesti
 • Klikni na obrázek
 • Balíček nejoblíbenějších produktů
 • Po náročném dni
 • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
 • E-booky zdarma

  Těší mě, že navštěvujete můj blog.
  Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
  https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

 • Zubní gel bez fluoru
 • Energie nejenom pro sportovce