Podzimní radosti

Začaly nám tady v Království nádherné podzimní dny, prostě „babí léto“. Po tom, co krásně popršelo, všechno se zazelenalo a kromě barvícího se listí znovu rozkvetly všude květiny – růže, jiřiny, hortenzie i květnaté louky, kterých je tady v okolí spousta. Včely i čmeláci je prostě milují a je to pastva nejenom pro ně, ale i pro oči člověčí. Dokonce v alejích jírovců jsou některé stromy plně rozkvetlé, zatímco jiné jsou obsypané plody a některé nalitými pupeny. Tak tohle jsem ještě na podzim neviděla.

Znovu také začaly po suchém létu plodit jahody a ostružiny. Dobrůtka. Trnky jsou obsypané velkými ojíněnými plody a nemusí se čekat, až přejdou mrazem. Přestože jsou trochu trpké, můžete ucítit i jejich sladkost a kyselost ukrytou v každém šťavnatém plodu. Možná je to jiný druh než u nás, anebo tu jsou jiné podmínky.

A veverky? Ty už sklidily pochoutku největší – posbíraly všechny lískové oříšky z keřů podél cest i v remízcích a teď si pochutnávají na jedlých kaštanech.

Každý víkend chodí rodinka dcery běhat. Minulou neděli jsme byli v parku u Uxbridge. Nemyslím v parku s lavičkami uprostřed města, ale venku v přírodě, která je upravená tak, aby v ní lidé mohli trávit volný čas. Za sportovišti a hřišti jsou louky s remízky s ostružinami, hlohy a šípky a pak taky pěkný mokřad a potůčky. Vnukovi se tam moc líbilo. Kromě toho, že si skvěle zaběhal, tak jsme pozorovali potápníky, znakoplavky a vážky, vytahovali z vody plovatky bahenní a zase je pouštěli zpět a také jsme viděli několik různých larev, hloubili stružky, stavěli hráze. Prostě nudit se tady nedalo.

Takových skvěle upravených přírodních parků jsem tu v okolí Londýna viděla už spoustu, a všechny stejně zajímavé. Jsou to ty nejlepší učebnice pro děti a zároveň skvělá sportovště a místa pro oddech. Jsem moc ráda, že vnuk netráví víkendová dopoledne u televize, ale venku v přírodě.

A různým drobným živočichům tahle místa s vodou i spoustou potravy taky svědčí. Kéž by bylo takových míst více i u nás. Stačilo by louky za městem rozdělit remízky s různými keři, které ptákům, veverkám a třeba i plchům poskytnou úkryt i potravu, vysázet plané jabloně a jeřáby, obnovit pár mokřadů a udržovat je a oceány luk a polí proložit pestrými květinovými ostrůvky. Není to nereálné a už takové vlaštovky v Česku jsou. Třeba v mém milém Ekocentru Rychleby, kterému tímto posílám po podzimním vánku pavučinkový pozdrav. Přeletí přes La Manche až do Javorníku?

PS: Jestli se vám povídání líbilo, tak mu dejte palec, sdílejte a jestli máte kousek světa ve své péči a můžete ho udělat pestřejším a rozmanitějším, tak neváhejte.

PPS: Fotografii vnuka jsem vložila s jeho souhlasem.

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Rubriky
 • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
 • Přečtěte si také:
 • Archivy
 • Cesta ke každodenní svěžesti
 • Klikni na obrázek
 • Balíček nejoblíbenějších produktů
 • Po náročném dni
 • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
 • E-booky zdarma

  Těší mě, že navštěvujete můj blog.
  Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
  https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

 • Zubní gel bez fluoru
 • Energie nejenom pro sportovce