Je jaro jak má být. Sice se k nám prý ještě na chvíli vrátí zima, ale bude to opravdu už jen na chvilinku. U domu nám z ničeho nic rozkvetl nádherný javor a svými větvemi zasahuje téměř až do oken. Voní jemně medově a navštěvují ho včely a různý jiný hmyz.
Tenhle čas je rájem pro oči, uši i nos. Různé vůně, ptačí zpěv hned po ránu a zelené koberce s vetkanými žlutými, modrými nebo bílými květy.
Rostliny se derou na povrch a v listnatých lesích kolem potůčků a říček dělají, co mohou, aby si užily sluneční paprsky dříve, než jejich přístup uzavře hradba listů javorů, jasanů a lip.
Zelené rostliny dokážou nevídané – nejenom vytvářejí kyslík, dokážou i přeměnit sluneční paprsky do takové podoby, že dodají energii jejich tělu – i tomu, komu se vydají ve formě potravy. Je to zásoba energie ve formě sacharidů, bílkovin a tuků. A tak, když si teď pochutnáváme na mladém lístku sedmikrásky, medvědího česneku, petrželce nebo na ředkvičkách (i s jejich mladými lístky), čerpáme energii ze slunce, kterou pro nás rostliny zpracovaly. A není jí málo – každou sekundu prý na naši Zemi dopadnou čtyři milióny tun vodíku,1 které rostliny nebo mořské řasy mohou využít díky svému chlorofylu.
Co to chlorofyl je a jak v našem těle působí? Chlorofyl je jedna z nejdůležitějších molekul v přírodě, transformátor světelné energie2, zelené barvivo, které je hodně podobné našemu krevnímu barvivu – hemoglobinu. Liší se jen v jednom – nemá ve svém středu železo, ale hořčík. Na krevní barvivo se chlorofyl může v našem těle bez větších obtíží přeměnit a pomoci zásobit nás kyslíkem a dodat energii na buněčné úrovni.
Je zbytečné dopodrobna rozepisovat, jak chlorofyl v našem těle působí – prostě vyzkoušejte a uvidíte.
Velikonoce jako svátky jara jsou už tradičně spojeny s konzumací zelených potravin: kopřivy, medvědí česnek, popenec, už zmiňované sedmikráskové a pampeliškové lístky, bršlice kozí noha, vojtěška… Co s nimi? Vyberte si ty, které vám budou „sympatické“ a přidávejte je s rozumem všude: do polévek, pomazánek, kamkoli vás napadne.
Velikonoční specialitou byla „hlavička“, nádivka s jarními bylinkami. Dělala se z masa, bylinek, krupice a mléka. Dnes si ji můžeme připravit tak, že ke svému vlastnímu receptu, který používáme na nádivku, přidáme místo masa třeba nakrájené žampióny a hlavně plné hrsti zelených bylinek. Nejenom proto, že zelená barva uklidňuje, ale také proto, aby člověk získal s přicházejícím jarem novou energii a zásobil tělo důležitými látkami, mezi které chlorofyl patří.
A pokud se nedostanete ven a nemáte možnost si natrhat bylinky v čitém prostředí? Nezoufejte a přidejte si k objednávkám potravinových doplňků a kosmetiky u naší společnosti i krabičku Fields of Greens (Pole zeleně). Obsahuje výhonky ječmene, pšeničné klíčky a vojtěšku (alfalfa) se spoustou vitamínů, minerálních látek, enzymů, aminokyselin a hlavně výše zmiňovaného chlorofylu. K tomu je přidané i nepatrné nepatrné množství prášku u listů kajenského pepře. Proč? Podporuje krevní oběh a napomáhá trávení. A to všechno je spojeno medem z těch nejčistších míst na světě.
A pokud si rádi děláte smoothie, neváhejte do něj přidat Forever Supergreens™ a vaše smoothie se vám krásně zazelená.
Líbilo se vám dnešní povídání? Než se pustíte do zeleného, dejte mu svůj lajk a sdílejte s přáteli.
Děkuji a přeji vám nádherné Velikonoce, které nebudou jen o tom, co jíme, ale i o tom, kam směřují naše myšlenky. Nechejme je směřovat výš a ještě výše.
Čerpáno z:
1 KONEČNÁ, Jana. Newstart – nový začátek. Brožura sestavená na základě studií z přírodní medicíny.
2 Wikipedie
Upozornění: Rady v tomto povídání využívejte s rozumem a nepovažujte je, prosím, za lékařská doporučení. 🙂
Napište si o e-book zdarma:
Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\".
Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.
Bronya
Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?
Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.
Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.
Děkuji Vám za Vaši důvěru.