Koukám do počítače

Dívám se do počítače často i několik hodin denně. Žádné hry nebo jiné zbytečnosti. Pracuji. Je to pohodlnější než ťukat do psacího stroje nebo psát na papír. A na internetu je spousta potřebných informací. K tomu mailová korespondence a hodiny u počítače naskakují. Televizi k tomu večer už nepřidávám, ale i tak je to pro zrak velká zátěž. Jak to udělat, aby oči tolik netrpěly?

Zavedla jsem si řád a „ochranná opatření“. Ráda se s vámi o ně tady podělím. Třeba i vám budou k užitku, protože předpokládám, že se také často díváte na rozzářenou obrazovku. A právě teď zaostřujete na článek svůj zrak.

Jak si zachovat při práci na počítači zdravé oči?

V první řadě si hlídám, abych měla na nose brýle s ochranným filtrem a pak se také starám o oční svaly.

Je to jako v posilovně – po napětí je důležité uvolnění svalů. Pokud se člověk dobře věnuje nějaké svalové skupině a procvičuje ji, je to už za krátkou dobu znát. A oko? To má také svaly. Celkem jich je šest. Okohybné svaly jsou okolo oka a jak napovídá jejich název, zajišťují pohyb oka v různých směrech. I uvnitř oka je sval. Ten ovládá oční čočku a zaostřuje zrak na blízké věci, třeba právě na tohle povídání.

Pohled do počítačového monitoru není přirozený a oční sval uvnitř oka je při něm hodně namáhaný, protože musí udržet čočku ve „vypouklém“ tvaru. Tak mu dopřávám i odpočinutí a uvolnění. Jak? Zavedla jsem kratší a delší přestávky.

Kratší přestávky si dělám při každé příležitosti. Pravidelně zvedám oči od monitoru a podívám se za něj – na květiny na okně a nebo přímo z okna ven. Sval se ihned uvolní a oko si odpočine.

Ty delší přestávky dělám podle hodin. Hodina práce, deset minut volno. Narovnat se, protáhnout a aspoň trochu zacvičit, rozproudit krev, dát na chvilku oči do dlaní a pak zase hurá do práce.

Také pití je pro oči hodně důležité, stejně tak jako opláchnutí studenou vodou nebo čerstvý vzduch. Mám oči hodně citlivé a nedostatek kyslíku v místnosti se na nich hned projeví. A také na mrkání občas u monitoru zapomínám. Pravidelné mrkání pomáhá udržet oči zdravé. Při mrkání se prý rohovka oka nejenom zvlhčuje, ale také vyživuje.

Když jsem venku v lese, tak dívání do monitoru vykompenzuji očním cvičením: Dívám se jedním a pak druhým okem na ukazováček natažené ruky a pak zaostřuji pohled na blízký strom a potom ještě na nějaký do dálky. Také procvičuji pohled nahoru, dolu a do stran a nejraději mám dívat se „vzhůru nohama“, tzn. dívat se na jednotlivé stromy nebo na krajinu, která je za mnou v předklonu, prostorem mezi rozkročenýma nohama.

Pobyt v lese je mi velice příjemný. Zelená barva, přirozené světlo, čerstvý vzduch, pohoda. Moje oči tam načerpají energii na několik dní dopředu. A ze všeho nejraději mám horské lesy s potůčky, se sněženkami a bledulemi a taky vycházející a zapadající slunce i jemný deštík.

Když jsem byla na poušti, vyprávěl mi jeden z nomádů, že místní obyvatelé nenosí brýle a přesto mají výborný zrak. Nejenom díky pohledům do dálky, ale prý i díky jemným zrníčkům písku, které vítr do očí nafouká. Opravdu se mi ještě týden po mém příjezdu sypal písek nejenom z uší, ale i z očí – a kupodivu to mým očím nevadilo. Stálo by za to zjistit, jak se různé národy, které neztratily kontakt s přírodou o své oči starají.

Péče o oči se totiž vyplatí. Pokud člověk začne oči pomalu a postupně posilovat i uvolňovat, přidá pobyt v přírodě a pohyb na čerstvém vzduchu, čistou vodu na pití i umývání očí, za čas jistě uvidí výsledky. Uvidí.

Kdo mě znáte, víte, že mám s očima problémy. Proto jsem se musela naučit o oči pečovat. A vlastně se to stále učím. K tomu, co jsem už popsala, nesmím zapomenout přidat jednu důležitou věc a tou je výživa.

Oči potřebují velké množství energie a také antioxidantů. Proto ráno snídám kaši s barevným ovocem – nejlépe s borůvkami. Důvody se můžete dočíst v článku Borůvky a naše oči.

Pro dobrý zrak je důležitý i dostatek vitamínu C. Věděli jste, že oční rohovka si uchovává až 100krát větší koncentraci vitamínu C, než je jeho množství v krvi člověka?4 A tak jsou pro oči skvělé nejenom borůvky, ale i zralé citróny, kiwi, grepy, červené papriky, šípky, dřínky, černý rybíz  nebo třeba kyselé zelí. Samozřejmě nejlépe syrové.

Kromě vitamínu C potřebují naše oči i další antioxidanty, jako vitamín E, který najdeme třeba v klíčkách různých semen. A vitamín A. Miluji nejenom meruňky, mango a melouny, ale i dušenou mrkvičku, kapustu, petrželku a další zelené bylinky i špenát, teď na jaře hlavně ten kopřivový. To všechno jsou zdroje vitamínu A.1

Spolu s vitamínem A je pro zdravé oči jsou nutné i karotenoidy, zvláště barvivo lutein. Je například v tmavozelené listové zelenině nebo ve žlutých květech lichořeřišnice. Kapusta, špenát, ale třeba i listy pampelišky dodávají lutein do těla.2

Samozřejmě nesmím zapomínat ani na minerály. V dýňových, slunečnicových a lněných semínkách je jich dostatek i s kvalitními tuky, které podporují zdraví jemných vlásečnic očí. Pomáhají, aby vlásečnice zůstaly pružné.

A co očím naopak škodí? Velké dávky cukru, glutamát sodný, kofein, kouření.3 A když zatěžujeme játra a ledviny pocítí to i naše oči. Ale to už je téma na některé další povídání.

Byl pro vás článek inspirací pro to, abyste věnovali více péče svým očím? Jestli byl užitečný, dejte mu svůj lajk a sdílejte s ostatními. Budu ráda i za vaše připomínky a rady. Nejenom tady v komentářích i ve skupině fb stránky Zdravěji.

Upozornění: Informace v článku nejsou lékařskými radami.

Čerpáno z vlastních zkušeností a těchto zdrojů:

1PAMPALONA-ROGER, George: Encyklopedie léčivých potravin. Advent-Orion, Praha 2005. ISBN 80-7172-542-0; str. 32, 33.

2https://cs.wikipedia.org/wiki/Lutein

3VESELÁ, Pavlína: Odložte brýle, prosím, e-book, str. 58.

4VESELÁ, Pavlína: Odložte brýle, prosím, e-book, str. 61.

Zdroje obrázků: www.pixabay.com a Forever.

A na závěr ještě informace pro ty, kteří si touží péči o oči zjednodušit. Pro výživu a ochranu očí můžete použít některý z těchto potravinových doplňků:

Forever Absorbent-C Vitamín C je silný antioxidant, který je pro dobré fungování zraku nezbytný. Také příznivě ovlivňuje látkovou výměnu kolagenových vláken.

Forever A-Beta-Care obsahuje nejenom vitamín A ve formě betakarotenu, aby se předešlo předávkování. který je důležitý pro dobrý zrak, ale i kosti, dýchací , močové a střevní ústrojí. K omu je přidaný i vitamín E a selen.

Forever Vision je potravinový doplněk, který zajišťuje komplexni výživu očí. Obsahuje přírodní barviva lutein, zeaxantin a astaxantin. Jsou v něm i vitamíny E a C, provitamín A a minerální látky, zvláště zinek a měď.

Jsem moc vděčná za oči a za zrak. Jistě si zaslouží náležitou péči.

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov "volné radikály" a "antioxidanty". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Virové prázdniny
 • Oblíbené
 • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
 • E-booky zdarma

  Těší mě, že navštěvujete můj blog.
  Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
  https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

 • Podpora imunity
 • Přečtěte si také:
 • Archivy
 • Rubriky
 • Zubní gel bez fluoru
 • Energie nejenom pro sportovce
 • Bojuje proti volným radikálům