Borůvky a naše oči

Každý rok jezdíme začátkem srpna s kamarády na borůvkový výlet. Vždycky se moc těším a památka na něj mi obvykle vydrží až do příštího léta, kdy z mrazničky dojídám poslední fialové kuličky. Je to lahoda nejenom pro můj jazyk, ale i další části těla, zvláště oči.

Už jste slyšeli, že v průběhu druhé světové války se proslavili piloti britského královského letectva tím, že se „náhle zlepšilo“ jejich noční vidění? Začali velice úspěšně sestřelovat německé bombardéry a hodně se prý tenkrát mluvilo i psalo o tom, že denně jedí borůvkový džem. Bylo to opravdu borůvkovým džemem? Asi ne. Nejspíše se o borůvkách tenkrát psalo jen proto, aby se odvrátila pozornost od nové tajné zbraně – radaru. 2

Jak to tedy s borůvkami doopravdy je? Mají pro dobrý zrak nějaký význam nebo nemají? Mají. Borůvky jsou pro lepší vidění opravdu skvělé. Zvláště ty naše české, po kterých nám zfialoví nejenom prsty při sbírání, ale i jazyk a zuby. Způsobují to rostlinná barviva antokyany.

Vaření džemu prý k antokyanům není moc šetrné, ale při mražení zůstanou zachovány.  A ze všeho nejlepší jsou borůvky čerstvé, jen je třeba je pořádně umýt. (Nikdy jsem to nedělala, ale teď se šíří zprávy o liščí tasemnici, tak raději neriskujte.)

Antokyany. Zase nějaké cizí slovo. Co to vůbec je? Strýček Google a teta Wiki nám na tuhle otázku odpoví, že antokyany jsou barviva, která se nacházejí v některých buňkách a jsou rozpustná ve vodě. Barva se mění podle kyselosti prostředí do modra nebo do červena. Tím například květy plicníku lékařského napoví hmyzu, kolik v ještě zbývá nektaru.1 Borůvky antokyany přímo hýří.

Chcete ukázat antokyany dětem? Zkuste k rozmačkaným borůvkám v jednom talíři přidávat postupně po kapkách citrón a v druhém třeba mléko a pozorujte s nimi, jak se barva borůvek mění. Děti mají tyhle pokusy rády. Zvláště, když je mohou i ochutnat.

Borůvky pro jejich barvu děti milují – a já taky. Vůbec mi nevadí fialové prsty při sbírání. Tuhle drobnou kosmetickou vadu výhody borůvek předčí.

Kromě vitamínů, minerálů a dalších látek jsou naše české borůvky prospěšné právě díky vysokému obsahu antokyanů. Ty chrání stěny všech cév, včetně těch nejjemnějších – kapilár. Tlumí záněty, pomáhají i při křečových žilách. Pravidelná konzumace borůvek prý může přinést úlevu i otékajícím nohám.3

 A co je pro mě nejdůležitější? Antokyany pomáhají zlepšovat stav vlásečnic oku, regenerovat sítnici a tím zlepšují ostrost vidění. Takže, když se vrátím k úvodu o britských letcích, musím uznat, že: „I na tomhle šprochu bylo pravdy aspoň trochu“.

A co ve chvíli, kdy už čerstvé borůvky nejsou a já začnu těmi z mrazničky šetřit? Přidávám ke svému jídlu „borůvky v tabletkách“. Tak bych mohla nazvat produkt Vision společnosti Forever.

Díky výtažku z borůvek a zahradního měsíčku, osahuje Forever Vision  přírodní barviva lutein, zeaxantin a astaxantin. Jsou v něm i vitamíny E a C, provitamín A a minerální látky, zvláště zinek a měď.

Forever Vision  je pro mě dobrá volba, jak svým očím pomoci.

Více informací včetně možnosti objednání najdete zde.

Jestli jste kvůli zprávám o tasemnici liščí ztratili důvěru k ručně nasbíraným lesním plodům nebo nemáte příležitost se k nim dostat, Forever Vision může být pro vás skvělou náhradou a cestou jak si udržet svůj zrak v dobré kondici.

Pokud vás článek zaujal, dejte mu svůj like a sledujte fb stránku Zdravěji. Tam budete dostávat upozornění na další povídání o tom, jak žít zdravěji a lépe.

Zdroje informací v článku:

Wikipedie

2GREGER, Michael: Jak nezemřít. Noxi, Bratislava 2017. ISBN 978-80-8111-390-1, str. 308 a 309.

3PAMPLONA-Roger, George D.: Encyklopedie léčivých potravin. Advent-Orion, Praha 2005. ISBN 80-7172-542-0. Str 246-249.

Zdroje obrázků:

Náhledový obrázek: www.pixabay.com

Produkt Forever Vision – vlastní foto

Upozornění: Informace uvedené v článku nejsou lékařským doporučením.

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov "volné radikály" a "antioxidanty". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Balíček nejoblíbenějších produktů
 • Nejenom pro ochranu a regeneraci vlasů
 • Připravím za vás originální dárek
 • Jak se cítit svěže i v parných dnech
 • Klikni na obrázek
 • Po náročném dni
 • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
 • E-booky zdarma

  Těší mě, že navštěvujete můj blog.
  Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
  https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

 • Přečtěte si také:
 • Archivy
 • Rubriky
 • Zubní gel bez fluoru
 • Energie nejenom pro sportovce
 • Hlídání dětí