Rozkvetly bílé černé bezy

„Před bezem černým / klobouk z hlavy sejmi“ 1

V dětství ve mně vyvolával černý bez pochybnosti: „Proč se jmenuje černý? Na černé kuličky si člověk musí každý rok počkat až do podzimu. Nejdříve je přece bílý!“ Ale jinak tenhle keř odmalička miluji. Mám ráda bezový čajkosmatice. V koutě zahrady nám před časem jen tak sám bez vyrostl a právě teď rozkvétá nádherně vonícími květy. Tak jsem se vydala s košíkem si jich pár natrhat. Proč?

  1. Je to dobré.
  2. Je to zdravé.

Máte zahradu? Jistě budete se mnou souhlasit, že těch nejlepších věcí se neúspěšně snažíme zbavit: pampelišky, kopřivy, křen nebo třeba právě bezový keř, který si tady nenápadně roste. Všechny tyhle „plevele“ ale bývaly nepostradatelnou součástí domácí lékárny našich prababiček. A černý bez nesměl v žádném hospodářství chybět. Podle pana doktora Bukovského má pro nás pití bezového čaje spoustu přínosů.2 Je:

  • antioxidační (dokáže si poradit s volnými radikály),
  • protizánětlivý,
  • imunostimulační (podporuje naši imunitu),
  • antivirový (tahle informace se nám jistě bude nesmírně hodit),
  • analgetický (tlumí vnímání bolesti),
  • uklidňující (může prý zvládnout i lehčí formy neurózy),
  • antipyretický (ne, nemá to nic společného s pyrotechnikem – to by bylo antipyrotechnický; slovo „antipyretický“ znamená, že snižuje horečku).

Výborné je pití čaje jako podpora pro uzdravení různých nákaz – bakteriálních a hlavně virových (hurá). Vlahý čaj se může využít i na kloktání například při angíně nebo zánětech ústní dutiny.

Čaj z květů černého bezu je také potopudný – pomáhá při prvních příznacích nachlazení, angíny nebo chřipky. Když na vás „něco leze“, tak si dejte čaj z bezu a lipových květů, zabalte se do peřin a krásně se vypotíte.  A ještě něco: je i močopudný. Obě tyto vlastnosti jsou skvělé pro očištění organizmu od různých škodlivin. Dále rozpouští hleny a tím usnadňuje vykašlávání a mírní kašel. Chlazený neslazený čaj je vhodný při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti, pomalém trávení nebo nedostatečné činnosti žlučníku.3

Jasně, že nemůžu dávat lékařské rady – nejsem lékař. Popisuji tady jen vlastní zkušenosti, rady pana doktora Bukovského a to, co jsem se dočetla z knížek, a je na každém z vás, aby zapojil zdravý rozum a sám zvážil, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc a kdy se spolehnout na černý bez. Rozhodně je však dobré být připraven na to, až se zima zeptá, co jsme dělali v létě. Květy si natrhejte, usušte, ale s pitím čaje nečekejte až do zimy. Čaj z bezu je chutný během celého roku. Navíc si můžete připravit třeba sirupy nebo osvěživé limonády, které nepostrádají nic z výše popsaných účinků.

Při hledání nových informací jsem objevila i tento zajímavý recept, který jistě vyzkouším. Jedná se o extrakt bezových květů v alkoholu: 100 – 150 gramů sušených květů černého bezu vložíme do čisté litrové sklenice s uzávěrem, zalijeme alkoholem (vodkou), uzavřeme a uložíme na tmavé místo. Každé dva dny promícháme a za 30 dní můžeme začít používat. Jak? Extrakt můžeme přecedit. Pokud to neuděláme, musíme počítat s tím, že bude silnější. V době infekce se pije 1 čajová lžička 4-5 krát denně, preventivně 1-2 čajové lžičky denně.

Podotýkám, že je to vhodné jen pro dospělé a já osobně jsem se naučila dávat lihové extrakty do sklenice teplé vody nebo slabého čaje. Alkohol lépe vyprchá. Takhle se může i kloktat nebo se mohou extraktem vyplachovat ústa. Lihové extrakty jsou silnější než čaj a uchovávají se v uzavřených skleněných lahvičkách na chladném tmavém místě. Mají tu výhodu, že vydrží i dva roky a nezabírají tolik místa jako sáčky s bylinkami. Ale můj oblíbený bezový čaj si stejně nenechám  vzít.

Pan doktor Bukovský ve svých videích i knížce bez černý velice vychvaluje a zmiňuje ho zvláště v souvislosti s agresivními typy chřipkových onemocnění, jako je ptačí nebo prasečí chřipka a nebo letos „populární“ COVID-19. V tom případě doporučuje čaj nebo extrakt z květů černého bezu užívat preventivně a doplnit ho zinkem (dole pod článkem najdete odkaz na produkt, který se s bezovým čajem při prevenci viróz nádherně doplňuje).

Čaj z černého bezu by se měl pít hned po přípravě, neměl by projít varem a měl by být připravený pouze z květů. Stonky by mohly vyvolat nepříjemné reakce.

Pití čaje z černého bezu se nedoporučuje těhotným ženám a také lidem s autoimunitními nemocemi. Ti by se raději měli poradit s lékařem. Jinak nejsou známy žádné kontraindikace.

A před rozloučením ještě jeden nápad: Limonádu z černého bezu i sirup z květů určitě znáte, ale co tak vyzkoušet bezový ocet? Květy černého bezu (samozřejmě bez stopek) se vloží do jablečného octa a nechají se v něm dva tři týdny vylouhovat. Obohatí jeho chuť i přínosy – například o rutin, který zpevňuje cévy, o éterické oleje nebo dokonce o omega 3 a 6 mastné kyseliny.3

Jak se vám milý bez líbí? Mně náramně. A to jsem zatím psala jen o květech. Obklady z listů mi skvěle pomohly v loňském roce, kdy mi „zničehonic“ otekla obě kolena. Ale to je už jiné vyprávění.

Líbilo se vám dnešní povídání? Bylo pro vás užitečné? Dejte mu svůj lajk, sdílejte mezi přátele a napište dolů do komentářů, jak využíváte květy černého bezu vy.

Jestli čtete tohle povídání přes den, zvu vás na šálek bezového čaje s citronem a medem, a pokud ho čtete večer, nechte si o voňavých bezových květech alespoň zdát. A hlavně: buďte zdraví a (s)mějte se krásně.

Posílám vám ještě odkaz na FOREVER IMMUBLEND, produkt obsahující zinek, kterým je dobré v době virových nákaz bezový čaj doplnit. Pokud nebude právě na skladě, napište mi na b.gill@seznam.cz a pohlídám ho pro vás.

FOREVER IMMUBLEND zvyšuje imunitu nejenom v době virových nákaz a výborně si s bezovým čajem rozumí.

1 Citát lékaře Maxe Josepha Oertela z knihy MUDr. E. Schneidera Zdraví přirozené výživy, s. 66.

3 https://cs.wikipedia.org

2 BUKOVSKÝ, Igor. Nová miniencyklopedie přírodní léčby. Bookmedia, Ostrava 2015. 224 s. ISBN  978-80-88036-28-9.

KRESÁNEK, Jaroslav a Dionýz DUGAS. Príručný atlas liečivých rastlín. Vydavateľstvo Osveta, n.p., Martin 1085. 320 s. ISBN 70-048-85.

PAMPALONA-ROGER D. George. Encyklopedie léčivých rostlin. Advent-Orion, spol. s.r.o., Praha 2008. 385 s. ISBN 978-80-7172-119-2.

SCHNEIDER, E. Zdraví přirozené výživy. Cyklostylová příručka. Blíže neurčeno.

Foto: Forever a Adobe

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Rubriky
  • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
  • Přečtěte si také:
  • Archivy
  • Cesta ke každodenní svěžesti
  • Klikni na obrázek
  • Balíček nejoblíbenějších produktů
  • Po náročném dni
  • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
  • E-booky zdarma

    Těší mě, že navštěvujete můj blog.
    Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
    https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

  • Zubní gel bez fluoru
  • Energie nejenom pro sportovce