Nepochybuji, že je vám jasné, že vás nezvu na kaštany koňské, které bych pro vás nasbírala pod jírovcem. Takové kaštany jsou pochoutkou leda tak pro jeleny a jim podobné. Ale ochutnali jste už kaštany jedlé? Rostou na stromech s názvem kaštanovník setý a v tuto dobu se tady v Anglii bohatě sypou z nádherných majestátných stromů. Jestli ještě ne, určitě je vyzkoušejte. Dali byste si je raději vařené nebo pečené ve slupce?
Pokaždé, když cítím jejich vůni a chuť, tak mi to připomíná, jak jsme je kdysi doma, když jsem byla malá, za dlouhých večerů pekli v troubě („East, West, home´s best“). Ještě teplé jsme je loupali a pochutnávali si na nich. Dobrota. Odkud jsme je měli? Prostě jsme si je nasbírali nedaleko domu. Kde? To vám neprozradím, hledejte. Teď už jsou ty opavské stromy docela velké a mívají slušnou úrodu. Je to ale nic proti starým nádherným velikánům s rozpraskanou a často jakoby se spirálovitě točenou kůrou v Londýnských parcích. Zdejší podnebí je totiž více podobné jejich domovině, než českým podmínkám. A navíc je tu teď najdete čerstvé v každém správném obchodě se zeleninou na rohu ulice.
Kaštany se dají opéct nebo na plotně, pánvičce s tlustým dnem nebo v troubě, ale nesmí se nikdy zapomenou každý kaštan před pečením pečlivě a hluboce na špičce do kříže naříznout. Hádejte, co by se jinak stalo. Určitě si nepřeje ty výbuchy ve vaší kuchyni slyšet. Dají se opéct i venku na klacíku nad ohněm.
Jsou dobré, v chladných dnech zahřejí a zároveň jsou dobrým zdrojem bílkovin i hořčíku, vápníku, železa, mědi, fosforu, karotenu, vitamínu C, E i B1, B2, B5, B6 a B71, a proto, když se jedí častěji, mohou zlepšit kvalitu vlasů, nehtů, pokožky, mít vliv na zdravý vývoj kostí a svalů a prý snad podporují i dobrou paměť. No kdo by o to nestál, že?
Jedlé kaštany jsou výživné, a proto na mnohých místech v Evropě byly základní potravinou, která pomáhala lidem přečkat zimu a nevyhladovět. Když jsem tak brouzdala dnes večer s plnou pusou kaštanů na internetu, dočetla jsem se kromě zajímavých receptů i to, že je mohou jíst také2
Ale zpět ke kaštanům: Až je budete péct, nezapomeňte, že by kaštany měly být k pečení syrové. Usušené jsou na pečení tvrdé, ale můžete uvařit ve vodě. Pak chutnají trochu jako velké bílé fazole, které taky miluji.
Tak jezme zdravě a pokud se vám nepodaří jedlé kaštany nasbírat, nesmutněte, určitě se i letos před Vánocemi budou v českých supermarketech prodávat.
Jestli bylo tohle povídání pro vás zajímavé nebo v něčem užitečné, dejte mu lajk a sdílejte s přáteli.
PS: Příště vám povím, co tady míváme ve škole k obědu. Tak se (s)mějte krásně.
1 https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/nemrznete-nesmutnete-jezte-jedle-kastany
2 https://www.dama.cz/clanek/jedle-kastany–zazenou-chmury-vyzivi-telo-a-jeste-nas-zkrasli
A koho zajímá historie, najde další velice zajímavé informace tady: https://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art3409
Napište si o e-book zdarma:
Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\".
Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.
Bronya
Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?
Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.
Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.
Děkuji Vám za Vaši důvěru.