Zápisky z cest 1.

Tanzánie prosinec 2019 a leden 2020

Líbí se mi dny s pěkným datem. Není to tak dávno, co jsme měli v kalendáři napsáno  2. 2. 2020. Je to datum podobné větám „Motal atom,“ „Pocáká cop“ nebo sousloví „Idol z lodi.“ Ve formě 02 02 2020 se dá číst oběma směry. Dokonce si můžete položit zrcadlo doprostřed a datum zůstane zachováno.

Jiné datum, 12. 12. loňského roku, je pro mě také nezapomenutelné. Nejenom svým číslem, ale i obsahem. Vyrazila jsem na další výpravu – do Tanzanie.

Na letišti v Heathrow už to trochu znám, přesto trochu stresy, jak to všechno vyjde. Brána se otevírala v čase, který ladil s datem – v 10:10. Usadili jsme se, ale pak letadlo z neznámých důvodů ještě dost dlouhou chvíli sedělo na zemi a vystartovali jsme až kolem poledne. A něco před půlnocí místního času jsme přistáli na letišti hlavního města Keni v Nairobi.  

Nechvátala jsem, protože další cestu jsem měla naplánovanou až ráno. Ještě než se letištní hala vyprázdnila, tak jsem si stačila koupit lístek autobus. Dobrá koupě. Místo 50 USD do Arushi jsem usmlouvala na 30 USD až do Moshi, které je o dvě hodiny cesty dále. (Jinak pro srovnání – jízdné zpět mě stálo třetinu 😀 )

S lístkem v kapse jsem se „uložila“ k polospánku. To už v hale bylo jen několik pracovníků, ostraha a já. Oproti minulým návštěvám jsem vnímala toto prostředí jako přátelské. Hodně se toho tady v posledních letech změnilo.

Tradice se ale dodržují stále. Třeba takové „zavodňování“. To je můj vlastní pracovní název pro cákání vody na podlahu. Stejným způsobem postupovaly děti ve škole v Chekereni, když tam ještě byly hliněné podlahy: Nalévaly na ně odpoledne před odchodem ze třídy vodu, aby se tam další den ráno tolik neprášilo.

Tady „zavodňovali“ z trochu jiných důvodů. Byl to hodně zajímavý způsob mytí podlahy. Jedna pracovnice probíhala systematicky obrovskou halou s kbelíkem vody a rozstříkávala ji po podlaze. Kbelík mi připadal bezedný. Potom tři další lidé s hadry halu proběhli a vodu setřeli. Kupodivu podlaha po téhle akci opravdu zářila čistotou. Byl to pro mě jeden z divů těchto končin. Všechno probíhalo velice organizovaně, hbitě a jakoby v rytmu. Úklid trval opravdu jen chvíli.

Doma zavádět tenhle způsob mytí podlahy nebudu. Mám svůj vlastní. Nicméně jsem se i ten den přesvědčila, že jiné nemusí být špatné.

 

Pokud chcete, aby vám neunikla další povídání, přihlaste se k odběru článků. Je to jednoduché – kliknete na tlačítko a vyplníte formulář.

A jestli se chcete podívat, čím se u nás doma umývá podlaha, nádobí i pere prádlo, koukněte se tady:

Aloe MPD 2x

Ekologický mnohoúčelový koncentrovaný saponát. Neobsahuje fosfor, zato obsahuje aloe vera.

Stačí jenom kapička.

Foto vlastní, foto produktu https://foreverliving.com/

Palindromy v úvodu: http://vladaspada.sweb.cz/PALINDROMY/Teleci-v-separe.html

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov "volné radikály" a "antioxidanty". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře
 1. Jarka Nevrklová napsal:

  Broni, dychtivě čtu Tvoje zážitky a velice Tě obdivuji, vzpomínám na Tebe, jsi malá skromná žena s velikým srdcem na dlani

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Rubriky
 • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
 • Přečtěte si také:
 • Archivy
 • Jak se cítit svěže i v parných dnech
 • Klikni na obrázek
 • Balíček nejoblíbenějších produktů
 • Po náročném dni
 • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
 • E-booky zdarma

  Těší mě, že navštěvujete můj blog.
  Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
  https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

 • Zubní gel bez fluoru
 • Energie nejenom pro sportovce