Vůně eukalyptu

Je začátek května, znovu jsem dorazila za dcerou do Anglie hlídat vnuka a včera jsme si vyšli na první společnou procházku. Kam? Samozřejmě do jednoho z parků, kterých je tu spousta. Každá nová procházka do parku je pro mě objevnou výpravou. Nové barvy, vůně, tvary.

Tentokráte jsem si poprvé v jednom zákoutí všimla eukalyptu. Znám ho důvěrně z Tanzánie, ale netušila jsem, že může růst i tady.

V Tanzánii vysadili eukalypty na vlhká místa, aby se zbavili močálů a tím i nepříjemných komárů. „Obrovské stromy a mají semínka drobnější než maková!“ To mě tenkrát zaujalo, když jsem v „lesní školce“ jednoho z mých známých zajela prsty do pytle s budoucími eukalyptovými velikány.

Vzpomenete si na český název eukalyptu? 

Blahovičník. Prostě strom (nebo keř), který vytváří blaho a pohodu. Každý koala vám to jistě rád potvrdí.

Dnes rostou eukalypty už téměř po celém světě. Ty první, které vyrostly mimo svou domovinu,  byly vypěstovány v Královské botanické zahradě v Kew1 ze semen, které přivezli ze své druhé autralské výpravy kapitán James Cook a jeho posádka.

Původním domovem eukalyptů je tedy Austrálie a Tasmánie, kde dosahují úctyhodných výšek. Jejich květy jsou tady zdrojem skvělého medu a nejenom listy používali místní domorodci jako všelék.

Na mladých větvičkách mají eukalypty listy kulaté, stříbřitě ojíněné a krásně voňavé. Jistě je znáte z květinářství, kde se u nás přidávají do kytic. Mile provoní celou domácnost, navodí příjemnou atmosféru a také se hned se lépe dýchá, dokonce i astmatikům nebo těm, kteří mají kvůli rýmy, zánětu dutin nebo průdušek s dýcháním potíže. Silice obsažené v eukalyptových listech vzduch totiž nejenom provoní, také ho dezinfikují a uvolňují naše dýchací cesty. Proto se některé eukalypty pěstují i doma jako pokojové rostliny.

U nás se dají sehnat pro domácí pěstování třeba blahovičník Gunnův nebo citroníkový. Oba rostou prý pomaleji, ale hlavně je můžete tvarovat a tak si myslím, že pokud se je rozhodnete pěstovat, přes hlavu vám nepřerostou.

Ale setkat se s blahovičníky v přírodě, to je vždycky zážitek. V Tanzánii mě nadchly natolik, že jsem neustále nosila jejich mladé lístky po kapsách, mnula v prstech, voněla k nim a nemohla se té vůně nabažit. Velice milé bylo pro mě také zjištění, že tahle vůně, která je mi příjemná, se nelíbí komárům a jinému obtížnému hmyzu.

Tím nejjednodušším způsobem, jak se obklopit vůněmi, jsou esenciální oleje.

Ráda vám doporučím tuhle směs: Forever™ Essential Oils – Defense
Obsahuje olej z už zmíněného eukalyptu citriodora.
Eukalyptů se dnes rozlišuje několik set druhů a není to tak dávno, co vědci  tento rod přezkoumali a vytvořily dva nové rody. Eucalyptus citriodora neboli blahovičník citroníkový, byl přejmenován na korymbii citroníkovou2, ale běžně se mezi eukalypty stále počítá. A co je důležité: silice, které obsahuje, nádherně voní po citrónu, desinfikují vzduch a blahodárně ovlivňuje zdraví, imunitu i náladu těch, kteří se octnou v blízkosti.
Olej z citriodory ale není jediným obsahem téhle skleničky. Defense je směs, která je namíchána tak, aby podpořila zvláště imunitní systém. A tak kromě oleje z eukalyptu obsahuje i další čisté přírodní oleje: z hřebíčku, pomeranče, ze skořicové kůry, rozmarýnu, kadidla a jalovce. Samé příjemné vůně, viďte?
A co znamená anglické slovo Defense, které je uvedené v názvu? Je to ochrana. Pokud se rozhodnete použít ji pro svou domácnost, objednejte si ji tady: Forever™ Essential Oils – Defense.
A kdybyste si chtěli přivonět? Přijďte na návštěvu,
Zaujalo vás dnešní eukalyptové povídání? Jestli ano, dejte mu svůj lajk a sdílejte s těmi, které by mohlo zajímat.
Upozornění:
– Článek má informativní charakter a v žádném případě nemá nahradit lékařskou péči.
– Směs Defense je namíchána z čistých éterických olejů, proto není vhodná pro vnitřní použití. Nepoužívejte ji ani v rozprašovači. Nejvhodnější je použít difusér pro esenciální oleje, aromalampy nebo ji nanášet na pevné povrchy.
– Tyto čisté oleje jsou opravdu silné, a proto se nepoužívají pro děti do 18 měsíců a těhotné ženy.
– Pro nanášení na pokožku se míchá v poměru 1:4 s ředícím olejem: Carrier Oil.
– Pokud by došlo k nepříznivým reakcím, odstraňte z pokožky mýdlovou vodou a navštivte lékaře.
– Když se směs dostane omylem do očí, navštivte neprodleně lékaře a vezměte olej s sebou.
– Pro koupele je vhodné použít olej levandulový (pro děti od 18 měsíců).
Zdroje obrázků: webové stránky pixabay a forever
Zdroje informací

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Rubriky
  • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
  • Přečtěte si také:
  • Archivy
  • Cesta ke každodenní svěžesti
  • Klikni na obrázek
  • Balíček nejoblíbenějších produktů
  • Po náročném dni
  • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
  • E-booky zdarma

    Těší mě, že navštěvujete můj blog.
    Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
    https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

  • Zubní gel bez fluoru
  • Energie nejenom pro sportovce