Miluji sladké, žel bílý cukr není tou nejlepší variantou pro mlsání. Způsobuje řadu zdravotních problémů a je návykový. Co s tím, když ráda mlsám?
Tak jsem dostala stévii. Už asi počtvrté. Pokaždé zmizela natošup – a já si ani nekousla. Čestně. Místo mě ji přes noc zbaštili slimáci. Ale letos jsem na ně vyzrála. Jak? Prostě jsem si ji zasadila do truhlíku za okno. Když se udělalo pěkně, dala jsem ho na balkon a přestože pravidelně lístek za lístkem ukusuji, tak pěkně roste. Dokonce rychleji, než ji stačím ujídat.
S kamarádkou stévií jsem se seznámila někdy na začátku našeho tisíciletí. Sehnala jsem si extrakt, který se prodával jako pleťové tonikum a olizovala se od ucha k uchu.
Už dlouho před tím jsem ale ptala po stéviovém cukru, protože jsem se dočetla, že v Jižní Americe je běžný, nezvyšuje glykemický index jídla a nekazí se po něm zuby – naopak, ústa dezinfikuje a zdraví podporuje. Mlsat bez výčitek? To mě lákalo.
Sháněla jsem, sháněla – ale nesehnala. Až jsem někdy v roce 2008 dostala Sladký polibek. Tak se jmenoval prášek, extrakt z rostliny stévie sladká, který je až 300krát sladší než cukr, takže mi ta malá krabička s malilinkatou lžičkou na nabírání vydržela roky.
Dnes už není problém sehnat stéviový cukr nebo dobroty, které ho obsahují. Stejně ale ze všeho nejraději používám čerstvé lístky – mám jistotu, že je to opravdu „čistá stévie“.
Jestli ji ještě neznáte, dovolte mi, abych vám ji představila: Stévie sladká je bylinka, která pochází ze subtropických a tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Obyvatelé Brazílie a Paraguaje ji už po celá staletí používají nejenom jako sladidlo, ale i při léčbě cukrovky II. typu a jako přísadu do medicínských čajů, které se používají při různých onemocněních.
Mnoho let se stévie používá i ke slazení některých potravin a nápojů v Japonsku, Číně a Koreji namísto těch umělých sladidel, u kterých je podezření, že vyvolávají rakovinu.
V roce 2006 se stévií zabývala Světová zdravotní organizace (WHO) a nezjistila ve spojení s ní nic, co by mohlo vyvolávat jakoukoli karcinogenní aktivitu.
Jaké jsou výhody stévie?
Když tak píšu, dostala jsem chutě na čokoládku slazenou stévii. Mňam. Jdu si zamlsat. Ale ještě než tak udělám, musím si napsat sama pro sebe jedno důležité varování: Pozor, přestože stéviové sladidlo je bezpečné, mělo by i u něj platit „všeho s mírou“.
Tak aspoň kousíček…
Věděli jste, že hladinu cukru v krvi pomáhá srovnávat bylinka Gymnema sylvestre, kterou (kromě květů z aloe a dalších bylin a koření) obsahuje čaj Aloe Blossom Herbal Tea? A sladký je díky skořici. Jestli chcete, napište mi a ráda Vám pošlu sáček na ochutnání. Z jednoho sáčku se dá připravit i litr skvělého nápoje.
Jestli se vám povídání líbilo a bylo pro vás užitečné, dejte mu svůj lajk a sdílejte ho dále.
Přeji vám, abyste byli stále zdravější.
Zdroje fotografií: Foto v úvodu: Adobe Photo Stock, další foto: Pixabay.com a Forever
Použité informace:
1 https://www.celostnimedicina.cz/pribeh-dvou-sladidel-aspartamu-a-stevie.htm
Napište si o e-book zdarma:
Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\".
Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.
Bronya
Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?
Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.
Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.
Děkuji Vám za Vaši důvěru.