Hurá, už je ráno! 1. část

Je brzy ráno. Za chvíli se vnuk vzbudí. Už teď ho v duchu vidím, jak bude z nového dne nadšený. Miluje obrázkové knížky, papír a pastelky, letadla, kytičky, morčátko, letadlo na baterku, plyšová zvířátka i kousek lana. To bude zase radosti.

Jak ještě tu chvíli, kdy spí, využít? Denně se učím nějaká nová slovíčka. V tuto chvíli anglická. Používám metodu, kterou jsem se naučila od dětí v Tanzánii: nevyhýbat se komunikaci, nebát se ostudy nebo nedorozumění, vyhledávat různé příležitosti k rozhovorům a hlavně se ptát.

Když zjistím, že  jsem si nějaké nové slovo nebo frázi skutečně zamapatovala, mám z toho ve svém věku dětskou radost. Podobnou, jako vnuk, když se mu podaří říct „baba“, „haf“, „brrrm“ nebo „píp“.

Zajímavé jsou pro mě v angličtině názvy rostlin nebo ptáků, třeba kos jako blackbird (černý pták), moorhen (slípka zelenonohá, doslova slepice ze slatin) nebo třeba bledule jako snowflake (sněhová vločka). A když vyslovíte slovo vrána – crow, tak se přímo ozve zakrákání. V češtině jsou také některá slova popisem tvaru, barvy nebo zvuku, ale protože jsem je slyšela už odmalička, tak si to často ani neuvědomuji. Proto mi cizí jazyky pomáhají vrátit se k původu našich vlastních slov nebo frází a lépe je pochopit.

Tak třeba ranní vstávání. U nás člověk prostě a jednoduše vstane a nerozlišujeme probuzení a vstávání jako Angličané (wake up a get up). Musím se pousmát nad tím, jak někdy potkávám lidi, kteří už sice vstali, ale ještě se neprobudili. A naopak, abych si vychutnala víkendové ranní lebedění v posteli, musím být aspoň trochu probuzená, jinak to nevnímám. 

Když je k tomu občas příležitost, ráda si ráno poležím s knížkou, ale také ráda vstávám. Mám k tomu své důvody. Jsem optimista a proto se těším, co nového mě dnes čeká. Zlí jazykové tvrdí, že optimismus svědčí o nedostatku správných informací. Ale mně to nevadí. Záměrně si vyhledávám takové informace, které mě mého optimismu nezbaví  a těm ostatním nepřiklám valný význam.

Kdybyste chtěli, mohla bych vám vyjmenovat téměř nekonečnou řadu důvodů, proč je dnes život složitý, podmínky obtížné, lidé nevraživí a proč se mi dnes nemůže povést to, co jsem si usmyslela. Ale proč bych to dělala? Raději hledám důvody k vděčnosti a garantuji vám, že pokud se vám podaří najít jich denně padesát, problémy se stanou téměř bezvýznamnými. Mám to vyzkoušené. A když začnu s hledáním důvodů k vděčnosti už v posteli, tak je den takový lepší, radostnější a lépe se mi vstává.

A ještě něco mi pomáhá ráno z postele: Mít proč vstát. Motivace. Ta se rodí při uvažování nad tím, co je pro mě v životě důležité a co chci udělat nebo prožít dříve než umřu. A to, že umřu, je jistá věc. Vy taky. Kdy? To nevím, ale když vím, že jsem smrtelný člověk, budu si věci plánovat „na teď“, ne až  „na potom“.

Všechno se mění. Nic není stále stejné. Děje se právě něco, co se mi nelíbí, z čeho nemám dobrý pocit? Vím, že to přejde, tak proč se utápět v žalu a celou situaci tím jen zhoršovat? Nářek, žal, deprese, zlost ani nenávist k druhým nebo k sobě nic nevyřeší.

Prožívám právě krásné dny? I to přejde, tak proč se neradovat? A tak jsem si naplánovala príma život. To, že mi věci nevychází přesně podle mých představ, mi nemůže mou radost z něj pokazit. Mé osobní plány jsou pro mě důvodem, proč ráno vstát s chutí.

Děláte to také? Daří se vám nebo potřebujete podporu? Jestli chcete, napište mi na b.gill@seznam.cz. Ukážu vám, jak si vybudovat v pěti krocích v průběhu měsíce jeden nový návyk. Třeba takový, který se týká ranního vstávání.

Jeden návyk? Zdá se vám to málo? Není to málo. Získáte know how, které můžete využívat po celý svůj život pro budování dalších návyků. Vyzkoušejte.

Bylo pro vás povídání v něčem užitečné? Dejte mu svůj lajk a sdílejte dále.

A chcete nastartovat zdravý životní styl, dostat své zdraví pod kontrolu a cítit se lépe? Vyzkoušejte Vital 5. O další informace a o slevu si napište na můj mail.

A ještě citát o vstávání závěrem. Je od Eleanor Rooseveltové: „Ničeho nedosáhnou ti, kteří vstávají až dlouho po probuzení, a ti, kteří se budí teprve dlouho poté, co vstali.“

Buďte zdraví a (s)mějte se krásně.

PS: Druhou část tohoto povídání najdete, když kliknete tady.

Zdroje obrázků: www.pixabay.com a Forever living products

Citát: https://citaty.net/temata/probuzeni/

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Rubriky
  • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
  • Přečtěte si také:
  • Archivy
  • Cesta ke každodenní svěžesti
  • Klikni na obrázek
  • Balíček nejoblíbenějších produktů
  • Po náročném dni
  • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
  • E-booky zdarma

    Těší mě, že navštěvujete můj blog.
    Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
    https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

  • Zubní gel bez fluoru
  • Energie nejenom pro sportovce