Co dáte dnes dobrého vašim cévám? Pohanku, víno nebo čokoládu? Nebo snad ještě něco jiného?
Pokud máte vysoký krevní tlak nebo jiné problémy s cévami, tak jste už určitě dostali doporučení nezapomínat na tzv. vitamín P. Jsou to látky označené chemiky jako bioflavonoidy a nejznámější z nich je rutin.
A co vás napadne, když se řekne rutin? Jasně, pohanka. Té jsem v loňském roce snědla pytel. Proč? Kvůli rutinu? Ne. Ale proto, že ji odmalička jako málokdo miluji.
Poprvé jsem se s pohankou setkala, když jsem byla jako malá holka s rodiči ve skanzemu v Rožnově pod Radhoštěm a její vůně i chuť mi naprosto učarovaly.
Časem přišla i další setkání s pohankou: nejenom jídlo, i čaj z kvetoucí natě, kterou jsme si pěstovali na záhonu u domu. Dozvěděla jsem se totiž, že sušená nať obsahuje mnohem více rutinu, a tak jsem ji sušila naší babičce do Ostravy a doma jsme ji pili taky.
Rutin je pro zdraví opravdu velkým přínosem:
Zajímavé, viďte?
A pak začaly pomalu přibývat další informace:
Tak a je to tady!
Kdo by chtěl spoléhat na rutin obsažený v pohance, musel by udělat pár drobných změn v její přípravě.
Jaké?
A teď vám možná vrtá v hlavě: Opravdu není pohanková kaše jediným a plnohodnotným zdrojem rutinu, jak se často prezentuje?
Počítejte se mnou:
Uvádí se7, že doporučená denní dávka rutinu je u dospělých osob 60 až 100 mg a už 50 mg rutinu denně pomáhá výrazně stabilizovat strukturu krevních vlásečnic.6 Dětem se doporučuje denní příjem 20 až 60 mg rutinu.
Jak se zásobit rutinem a postarat se o zdraví cév?
Obsah rutinu v semenech pohanky je podle různých zdrojů jen od 8,8 mg do 20 mg na 100 g. A připočítejme ještě ztráty vznikající tepelnou úpravou. V ideálním případě by bylo třeba uvařit si denně kilo pohanky. A to nedá ani ten největší milovník pohankových pokrmů, jaký jsem já.
V květech a listech pohanky je obsaženo rutinu více: až 400 mg na 100 g sušiny. Některé zdroje ale uvádějí mnohem méně5 a v čerstvých natích je rutinu samozřejmě ještě méně a k tomu připočítejme i ztráty způsobené zahřátím.
Zato třeba taková paprika obsahuje rutinu 20x vice jak pohanková semena: 170 mg na 100 g, sušená arónie dokonce 40x vice: 340 mg rutinu a pozor, v půl šálku fialkových kvítků se skrývá až 500 mg rutinu, ale o tom spíše až na jaře, že? Teď je aktuální právě ta arónie.
Výborným zdrojem rutinu je i černý rybíz, lesní plody, šípky, broskve, zralé kiwi, jablka a rajčata (hlavně jejich slupky), chřest, kapary a mnohá další zelenina, ovoce i koření. A taky kvalitní čokoláda. Mňam. V šunce rutin nehledejte. Bioflavonoidy jsou látky, které se přirozeně vyskytují v rostinách. Ty si jej vyrábějí jako ochranu před UV zářením a různými chorobami.7 A víno? To nepiji ze zásady.
Takže když to všechno dáme dohromady a k pohankové (nebo i jiné) kaši přidáme pořádnou porci zeleniny nebo ovoce, občas se napijeme hroznového moštu nebo bezkofeinového zeleného čaje a třeba si i smlsneme na kousku nějaké kvalitní čokoládky, tak bychom mohli být rutinem dobře zásobení.
Proč to udělat? Protože s rutinem máme šanci mít zdravější a pružnější cévy v srdci, mozku, ledvinách, prostě v celém těle a vyhnout se tak mnoha problémům.
PS: A nezapomeňte si teď na zimu nasušit nebo zmrazit plody arónie, tam se to rutinem jenom hemží.
PPS: Bylo pro vás dnešní povídání užitečné? Jestli ano, dejte mu svůj like a sdílejte dále.
PPPS: A jestli chcete mít zdraví svých cév opravdu pod kontrolou, sáhněte i po ARGI+. Kromě velké dávky bioflavonoidů (včetně rutinu) ve formě výtažků z ovoce obsahuje každá porce i 5 g aminokyseliny s názvem L-arginin, která také přirozeným způsobem podporuje zdraví celého kardiovaskulárního systému a zpomaluje stárnutí organismu.
S Argi+ vaše cévy omládnou snadněji než s pohankou.
5 Video MUDr. Bukovský, od 15. minuty
6 www.vitaminybezcenzury.cz-rutin
7 core.ac.uk Bc. Píšťková, M.: Obsah rutinu ve vybraných odrůdách bezu černého. Diplomová práce, VUT Brno, 2011.
Napište si o e-book zdarma:
Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\".
Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.
Bronya
Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?
Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.
Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.
Děkuji Vám za Vaši důvěru.