20. květen je mezinárodním dnem včel. Proč? Abychom si připomněli, že bez včel by život na Zemi byl nejenom nudný, ale nejspíše by také úplně ustal, jak to kdysi poznamenal Albert Einstein.
Na Zemi žije asi 20 tisíc druhů včel. Většinou jsou to samotářské včely s krásnými názvy, jako třeba včely hedvábnice, maskonosky, pískorypky a pískohrabky, chluponožky, smutěnky nebo zdobnice. V Česku jich je asi 600 druhů. Nejznámější je ale včela medonosná. Tu zná a pozná asi každý.
Často se lidé včel bojí a panikaří, ale pokud je člověk v klidu, nemusí se ničeho bát. Moc ráda jsem jako malá dávala ucho zezadu ke včelím úlům, voněla ke všemu, co mělo se včelami něco společného a poslouchala bzučení včel na rozkvetlých lípách. Dělám to dodnes a nenechám si ujít žádnou příležitost. A že tady v Kew včel je! Jsou tu nejenom úly (škoda, že se k nim blíže nemůže), ale také mnoho druhů čmeláků a samotářských včel. Radost pohledět. Určitě se jim tu líbí. A nejenom v Královských botanických zahradách, ale i v okolí, kde jsou předzahrádky plné levandulí, ještě teď tu kvetou kamélie a rododendrony a právě začínají rozkvétat i vistárie, které zdobí zídky i staré cihlové domy. Pro včely je to tady ráj.
Člověk si v průběhu tisíciletí všiml, jak jsou včely užitečné a naučil se je chovat v uměle vytvořených dutinách. Prostě z nich udělal domácí „zvířátka“, dá-li se to tak říct.
Medvědi nevědí, že turisti nemaj zbraně, ale moc dobře vědí, kde najít med. Proto se také jmenují medvědi. A co druhá část jejich jména – brtník? Brtnictví, to bylo lesní včelařství a těm, kteří se brtnictvím zabývali, se říkalo brtníci. Brt nebo brť, to je dutina ve stromě, kde sídlily divoké včely.
Postupem času si tedy člověk včelu medonosnou domestikoval, protože přišel na to, že nejenom med a další včelí produkty jsou užitečné, ale včelky se mu spolu s dalším hmyzem postarají i o úrodu ovoce a plodové zeleniny.
A když je řeč o včelích produktech, tak nás ani kolikrát nenapadne, jak často se s nimi setkáváme. Máme z něj nejenom voňavé svíčky. Včelí vosk je jako E901 jedno z bezpečných „éček“. Používá se například pro vytvoření hladkého lesklého povrchu žvýkaček, lentilek nebo želé bonbónů. A najdeme ho třeba i v sýrech. A taky v různých krémech a dalších kosmetických výrobcích, podobně jako i propolis. Tohle éčko je sice popsáno jako neškodné, ale všeho moc škodí a alergici si na něj musí dát pozor.
Med to ale na první čáře (alespoň u mě) vyhrává. Jak ten světlý květový, tak i tmavý medovicový. Nejraději ho mám na jogurtu s jahodami, malinami nebo borůvkami. A ty bych bez včel vlastně taky neměla.
A proč se Mezinárodní den včel slaví právě tento den? Je to na památku prvního učitele včelařství, slovinského rodáka Antona Janši. Jeho tatínek měl doma přes sto úlů a Anton tátovi se včelami do malička pomáhal. A nejenom to, rád je i pozoroval a hodně toho o nich věděl. Miloval i přírodu a byl nadaným malířem.
V roce 1769 chtěla habsburská císařovna Marie Terezie zlepšit znalosti o včelařství. Založila ve Vídni včelařskou školu a hledala do ní učitele. Anton byl vhodným kandidátem, vzdal se dráhy umělce, byl císařským dekretem jmenován jako první učitel včelařství a jeho dvě knihy se staly skvělou učebnicí.
V knize Lehre von der Bienenzucht (Úplný průvodce včelařstvím) v roce 1775 napsal: „Včely jsou druh létajícího hmyzu, pracovité, stvořené Bohem, aby člověku poskytly veškerý potřebný med a vosk. Potřebují od nás tak málo pozornosti, a přesto není mezi Božím stvořením žádné užitečnější a tak tvrdě pracující jako včela.“ Je dobře, že má svůj svátek a můžeme si její důležitost připomínat.
A co máme ze včelích produktů u nás ve Foreveru?
V první řadě je to květový včelí med
Med obsahuje kromě několika druhů cukrů minerální látky jako železo, vápník, hořčík, fosfor, zinek nebo třeba jód, vitamín C a vitamíny skupiny B a aminokyseliny. Je to skvělá potravina pro regeneraci, má antibakteriální vlastnosti a prospívá při nachlazení a kašli
Je plně přírodní a neobsahuje žádné konzervační látky ani barviva. Poskytuje široké spektrum vitamínů a je stejně jako med zdrojem minerálních látek a enzymů a obsahuje i proteiny. Výrazně zlepšuje funkci imunitního a nervového systému.
Kromě důležitých minerálních látek obsahuje také celou abecedu vitamínů od A až po E. Z vitamínů B je to obzvláště důležitý vitamín B5, který je důležitý pro syntézu a metabolismus proteinů, tuků, sacharidů a některých hormonů. Také obsahuje nukleové kyseliny, díky nimž se buňky v těle rozmnožují bez projevů stárnutí nebo poruch.
Je v lehce vstřebatelných a stravitelných tabletách, má antibakteriální účinky a zajišťuje přirozenou obranyschopnost těla.
Propolis obsahují i tyto další výrobky:
Čistý včelí vosk obsahuje tyčinka na rty z aloe a s jojobovým olejem.
Firma Forever chová včely na odlehlých místech, kde není příroda znečištěná a ani nejsou v okolí žádná pole, kde by se aplikovaly chemické postřiky. Proto jsou naše včelí produkty čisté a med je vhodný nejenom pro dospělé, ale i pro děti. A kombinace aloe s medem je jedinečná.
Všechny tyhle produkty můžete vyzkoušet kliknutím na odkaz, který je u obrázku. Jistě budete spokojení.
Zdroje:
Fotografie v náhedu: Adobe Stock
Informace uvedené v článku nejsou lékařským doporučením.
Napište si o e-book zdarma:
Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\".
Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.
Bronya
Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?
Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.
Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.
Děkuji Vám za Vaši důvěru.