Co takhle dát si meloun?

V horkém létě touží člověk po něčem osvěžujícím. Minule jsem vám nabídla zmrzlinu. Co to bude dnes? Kola? Fanta? Sprite? Samá voda. Jestli je to váš způsob osvěžení, tak vězte, že to jde i zdravěji.

Třeba takový meloun.

Úžasná lahoda, a navíc zdraví prospěšná. Myslíte si, že je to jen voda?  Máte trochu pravdu. Červený, tzv. vodní meloun opravdu obsahuje zhruba 95% vody. Ale není voda jako voda. Voda obsažená v melounu je jiná než ta PET lahvích. Je to živá biologická voda, která prošla spoustou chemických reakcí a jinak se v lidském těle chová:

Skvěle čistí ledviny i krev, pomáhá při infekci močových cest a je také připravena stát se součástí našich buněk. Vodu z melounů tělo miluje a snadno vstřebává.

Všimli jste si, že meloun nejenom osvěží, ale i dokonce zažene hlad? Obsahuje totiž třikrát více bílkovin než třeba jablka. Přesto ten, kdo si kontroluje svou hmotnost, nemusí mít obavy, že z melounu přibere: stogramová porce má jen 32 kcal!1

Neobsahuje téměř žádné tuky.

Melouny mají malé množství cukru – jen 6,68 g na jednu stogramovou porci, takže ho v kontrolovaném množství dobře snášejí i diabetici.2 (Ve srovnání s hrozny je to cca dvaapůlkrát méně cukru na stejné množství ovoce.)

A proč jsou právě melouny vhodné pro horké letní dny? Doplní do těla nejenom vodu, ale i minerály, které jsme ztratili pocením. Přestože máme pocit, že meloun,  to je jen „samá voda“, obsahuje kupodivu více minerálů než třeba jablka.

To, že melouny zásobují tělo  potřebnými minerály, jste jistě věděli. Ale co možná netušíte, je důvod, proč si dát pořádný kus melounu třeba po tréninku nebo po náročné túře.

Všechny druhy melounů obsahují sloučeninu zvanou citrulin3. Slyšeli jste už o ní? Byla před více než sto lety izolovaná právě z vodního melounu, po kterém dostala název. Latinsky se totiž vodní meloun nazývá citrullus4.

Citrulin napomáhá rozpínání cév, ve kterých pak lépe proudí krev. Umožňuje tak krvi, která se nasytila minerály a vitamíny z melounu, proniknout vlásečnicemi ke každé buňce. Zároveň citrulin pomáhá odplavit ze svalů kyselinu mléčnou, která způsobuje bolesti svalů po namáhavém výkonu.

Krásně červený plát melounu tak představuje spojení požitku a užitku.

Bylo pro vás dnešní povídání zajímavé? Dejte mu svůj lajk a sdílejte ho dále.

A až melouny v obchodech nebudou? Objednejte si ARGI+ společnosti Forever Living Products. Tento doplněk stravy obsahuje podobnou biogenní aminokyselinu jako je citrulin: L-arginin. Molekuly argininu se stejně jako citrulin proměňují v těle na oxid dusnatý, který uvolňuje a rozšiřuje cévy. Pomáhají tak zlepšovat průtok krve do každé části těla.

A aby bylo co do buněk dopravovat, obsahuje ARGI+ také výtažky z barevného ovoce – borůvek, granátových jablek, červených hroznů, malin, višní i brusinek. Máte v něm zaručený obsah vitamínů a minerálů i jistou nepřítomnost pesticidů a jiných nežádoucích látek. To se, žel, o ovoci koupeném v supermarketu, říci nedá.

Tak až dojíte poslední kousek melounu, vzpomeňte si na ARGI+. Nápoj, který z něj připravíte, je také tak osvěživý, prospěšný pro zdraví jako meloun, je ještě více účinný a můžete jej mít k dispozici každý den.

Zdroje:

PAMPLONA-Roger, George D.: Encyklopedie léčivých potravin. Advent-Orion, Praha 2005. ISBN 80-7172-542-0. Str 238-243.

1PAMPLONA-Roger, George D.: Encyklopedie léčivých potravin. Advent-Orion, Praha 2005. ISBN 80-7172-542-0. Str 238.

2PAMPLONA-Roger, George D.: Encyklopedie léčivých potravin. Advent-Orion, Praha 2005. ISBN 80-7172-542-0. Str 239.

3GREGER, Michael: Jak nezemřít. Noxi, Bratislava 2017. ISBN 978-80-8111-390-1, str. 314

4https://cs.wikipedia.org/wiki/Citrulin

Obrázky:

www.pixabay.com

https://shop.foreverliving.com

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov "volné radikály" a "antioxidanty". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Balíček nejoblíbenějších produktů
 • Po náročném dni
 • Klikni na obrázek
 • Jak se cítit svěže i v parných dnech
 • Připravím za vás originální dárek
 • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
 • E-booky zdarma

  Těší mě, že navštěvujete můj blog.
  Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
  https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

 • Přečtěte si také:
 • Archivy
 • Rubriky
 • Zubní gel bez fluoru
 • Energie nejenom pro sportovce
 • Hlídání dětí