Čím starší, tím zdravější? To není nemožné.

Každý z nás touží být zdravý. A přejeme to i našim přátelům. Víte, kolik jsem dostala nádherných novoročních přání, ve kterých přání pevného zdraví nescházelo? Děkuji vám za ně. Moc mě ta přání potěšila a stejné přání posílám i vám zpět.

Už dlouho mi vrtá hlavou jedna otázka: Co je to zdraví? Co si to vlastně navzájem přejeme? Každý z nás má totiž o tom, co to je zdraví, jiné představy. Jistě se shodneme, že definice zdraví jako nepřítomnost nemoci nestačí. Světová zdravotnická organizace zdraví definuje jako „stav kompletní fyzické, duševní a sociální pohody“.

Můžeme něco takového zažívat i když nám už není patnáct ani třicet let?

Lidé dožívají vyššího věku než předchozí generace. Ale žijeme v pohodě? Prý k tomu dnes nejsou podmínky. Tak si je pojďme udělat. Naše zdraví je jako zahrada: když se o něj staráme, tak vykvete. Nemůžeme počítat s tím, že to někdo udělá za nás.

Pro lidi, kteří si v životě už prošli nějakými problémy, má zdraví velkou hodnotu. Už vědí, že to zdraví není samozřejmost. Ti, kteří prodělali nebo prodělávají třeba boreliózu mi rozumí. Dostávám od vás dopisy, kde popisujete, jak statečně zápasíte se svými problémy a jakou cenu pro vás zdraví má. A tak vás chci v tom povzbudit.

Nevyčítejte si, že nedokážete všem vyhovět a že se učíte říkat „ne“. Odpočinek je pro nás stejně důležitý jako práce.

Nenechte si vyčítat, že nejste neustále ve spojení. Klidně odložte čas od času mobil, vypněte počítač a buďte sami se sebou. Dnes už vím, že pokud nevyhovím sama sobě a svému zdraví, nemohu pak vyhovět ani ostatním.

Nevyčítejte si, pokud nejíte nějaké jídlo z důvodu,  že vám neprospěje. Jídlo, které vám neprospívá opravdu jíst nemusíte.

Nenechte si vyčítat, když jdete dříve spát než ostatní nebo nemáte chuť se dívat na televizi. Není vaší povinností do noci sledovat televizi.

Nevyčítejte si, když nejste schopni naslouchat všem negativním zprávám svého okolí. Více se smějte, hledejte důvody k radosti.  

K tomu se:

Několikrát denně zhluboka nadechněte.

Více čtěte, meditujte, stýkejte se s lidmi, se kterými vám je dobře.

Projděte se nebo si zaběhejte, jezděte na kole nebo koloběžce,  plavte, skákejte na trampolíně nebo přes švihadlo… prostě se hýbejte.

Jezte kvalitní potraviny, pijte čistou vodu. Pořiďte si kvalitní věci do sebe, ale i na sebe. Dnes už vím, že se na levných věcech neušetří.

Nezapomínejte na relaxaci.

Nastavte si ve svém životě řád a pořádek.

Prostě o sebe pečujte, jak to jen jde, a mějte se rádi. Nastavte si hranice, abyste se nemuseli stresovat. Vím, že když člověk chodí do práce a má k tomu doma na starost ještě rodinu, je to složité, najít si čas pro sebe. Ale věřte, že vždycky je nějaká cesta. Hledejte. Vyplatí se to. Nejenom vám. Celé rodině.

Také se to učím. Odmítat to, co mi nesvědčí, pravidelně cvičit, více se radovat, zdravě jíst. Pomáhá mi v tom i naše facebooková skupina stránky Zdravěji, kde se k tomu navzájem povzbuzujeme. Potřebujete podporu? Tak se k nám přidejte.

Člověk touží po zdraví, ať už je jeho představa nebo definice jakákoli. A přestože kolem sebe možná slyšíte, že „to už lepší nebude“, věřte tomu, že i s přibývajícím věkem se může naše zdraví zlepšovat.

A tak se dívám kolem sebe a hledám příklady a příběhy lidí, u kterých se objevila závislost, že se stoupajícím věkem a navzdory problémům a prodělaným nemocem se jejich zdraví, kondice i duševní pohoda zlepšují. A příklady vidím: Jde to! Není to marná snaha. Vím, co říkám, protože mně samotné lékaři už několikrát „prorokovali“, že brzy nebudu chodit – a tak běhám. 

A proto vám opět přeji slovy klasika: „Buďte zdrávi a dělejte pro to něco. Nikdo jiný to za vás neudělá. „

Stojí to za to!

Vaše Bronya

 

 

 

 

 

 

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov "volné radikály" a "antioxidanty". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Virové prázdniny
 • Oblíbené
 • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
 • E-booky zdarma

  Těší mě, že navštěvujete můj blog.
  Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
  https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

 • Podpora imunity
 • Přečtěte si také:
 • Archivy
 • Rubriky
 • Zubní gel bez fluoru
 • Energie nejenom pro sportovce
 • Bojuje proti volným radikálům