V naší přírodě je několik desítek různých rostlin, které člověk může jíst. Běžně je lidé neznají, a to je dobře. Nebudou si alespoň pro ně chodit do lesa a na meze jako do supermarketu a také jim nehrozí, že by si je spletli s nějakou rostlinou, která není na jídlo vhodná.
Ti, kteří se o přírodu zajímají, rostliny poznají, dozvídají se o nich stále nové informace, získávají s nimi nové zkušenosti a hlavně se k nim chovají ohleduplně. Pokud patříte do té druhé skupiny, tak tenhle článek je právě pro vás.
Bude o česnáčku lékařském. Je to už několik let, co jsem ho poprvé ochutnala a hned jsem si ho zamilovala. Od té doby je součástí naší kuchyně a tak vám ho ráda představím – třeba si ho oblíbíte i vy.
Česnáček lékařský (Alliaria petiolata) je tradiční bylinka, která roste téměř všude: ve světlých lesích, na mezích, kolem zahrad. Je vysoká asi 30 centimetrů, má bílé květy a krásně jemně voní po česneku.
Česnáček se používal v lidovém léčitelství jako rostlina, která hojí, desinfikuje a údajně působí i proti rakovině. Čajem ze sušeného česnáčku se čistily močové cesty a čerstvé listy pomáhaly při hojení ran a také se žvýkaly při paradentóze nebo zánětech ústní dutiny.
Tohle je pochopitelně jen informace z tradičního léčitelství. Protože nejsem lékařka, nemohu vám dávat rady, které by se týkaly uzdravování nebo hojení.
Já osobně miluji česnáček jako planou zeleninu a také je pro mě důležité , že obsahuje hodně vitamínu C a beta karoten. Proto jeho mladé lístky přidávám do salátů nebo s nimi přizdobím brambory, rizoto, polévku, prostě cokoli.
Chutná mi i špenát z česnáčku. Je opravdu jemný. Jak jej připravit? To si můžete přečíst úplně dole v komentáři a můžete tam přidat i své zkušenosti s touhle rostlinou nebo vlastní recepty.
Jak přichází květen, rostlina vyrůstá. Čím je větší, tím lépe ji poznáme podle květů a později podle vytvářejících se plodů. Žel už nebude tak dobrá jako mladé rostlinky. Proto je užitečné najít si česnáček právě teď, podívat se, kde přesně roste a příští rok budou pro vás mladé rostlinky snáze nalezitelné.
Stejně jako u jiných planých rostlin vás prosím, mějte k němu ohledy, berte si jej po troškách, s citem a vděčností, rostliny neničte a nechejte je vysemenit. Jen tak budete mít jistotu, že ve vašem okolí nevymizí.
Dočetla jsem se, že když česnáček začne žloutnout a nať se už k jídlu nehodí, dají se jeho semena použít jako koření nebo se z nich dá připravit domácí hořčice, to když se roztlučou a utřou s trochou kvalitního octa a solí.
Zatím se mi ještě nepodařilo vyset česnáček do některého rohu zahrady. Až nám tam vyroste, pak jistě i tu česnáčkovou hořčici vyzkouším.
Jestli bylo pro vás povídání užitečné, dejte mu svůj lajk a přidejte se do skupiny fb stránky Zdravěji, kam můžete přidávat i své tipy na to, jak žít zdravěji a lépe.
A co dělat, pokud nechcete nebo nemůžete česnáček lékařský ochutnat a přesto byste si rádi teď po zimě doplnili beta karoten nebo vitamín C? Můžete si zvolit tyto potravinové doplňky (pokud v e-shopu právě nebude k dostání, napište mi, ráda ho pro vás pohlídám nebo najdu jinou variantu):
Forever Absorbent C: Vitamín C je v něm spojený s citrusovými bioflavonoidy, medem a ovesnými otrubami. V těle se uvolňuje pozvolna a tak zajišťuje efektivní vstřebávání všech 60 mg vitaminu C z každé tablety.
Je skvělý nejenom jako prevence nemocí z nachlazení, ale i pro zdravou pleť, dásně a udržení správné hladiny cholesterolu.
Forever A-Beta-Care je vitamínovým doplňkem nejenom pro dobrý zrak a zdravé kosti, ale je potřebný i pro dělení buněk a dobré fungování dýchacího, močového a střevního ústrojí.
Forever A-Beta-Care je vyváženou kombinací betakarotenu, vitamínu E a selenu.
Ráda Vám osobně tyto potravinové doplňky představím a povím Vám o nich více. Napište mi na b.hyvnarova@seznam.cz.
Přeji Vám pevné zdraví.
Bronia
Zdroje informací:
Mé starší povídání na http://hanusovice.casd.cz
Zdroje obrázků:
Foto v textu vlastní, fotografie produktů z foreverliving.com, v náhledu fotografie z www.pixabay.com
Napište si o e-book zdarma:
Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\".
Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.
Bronya
Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?
Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.
Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.
Děkuji Vám za Vaši důvěru.
Posílám slíbený recept na špenát z česnáčku: Omytou mladou nať nebo mladé listy vložíme do hluboké pánve na cibulku, kterou jsme lehce osmažili na troše oleje. Přidáme trošku vody, lehce podusíme, osolíme a rozmixujeme. Pokud byste chtěli, můžete ještě přidat česnek, bílý pepř, zásmažku, vajíčko nebo smetanu – jak jste zvyklí špenát připravovat a jak vám chutná.
Vyzkoušejte a budu moc ráda, když napíšete svoje zkušenosti.