Asi se stejně jako já ptáte, co může mít zubní pasta společného s cukrovkou. Představte si, že je toho více, než jsem původně tušila.
Když mívám besedy o Tanzánii, nosím s sebou dětem na ukázku zubní kartáček, ke kterému není žádná zubní pasta zapotřebí: větvičku z keře mswaki. „Mswaki“ znamená swahilsky „zubní kartáček“. Zuby nejenom vyčistí, ale díky obsaženým silicím desinfikuje dásně a hojí. Ta moje větvička je už tři roky stará a suchá, ale až zase pojedu do Tanzánie, uříznu si tam čerstvou přímo na míru.
Když jsem se ptala pana zubaře Milana Moskaly, jestli se dá i u nás něco podobného použít, napadly ho větvičky jabloně, i když nemají tolik ochranných látek a silic jako čerstvé zubní kartáčky z keře „mswaki“.
V úterý jsme měli zase jednu takovou besedu a když jsem přišla domů, dostala jsem od mamky půjčit časopis DIAstyl, kde mě hned na začátku zaujala zpráva s názvem: „Může zubní pasta za diabetes?“1
Zubní pasta a diabetes? Vždyť ji přece nejíme! A denně spotřebujeme zubní pasty jen trošku. Jak by mohla naše běžná zubní pasta způsobovat cukrovku?
Uvědomila jsem si, že i když zubní pastu nepolykáme, tak se vstřebává do těla sliznicí.
A víte, co všechno běžné zubní pasty obsahují?
Vím, co obsahuje moje zubní pasta. Ráno používám na vyčištění pusy olej a večer před spaním kromě jablka zubní pastu z gelu Aloe Vera. Tam složení znám. Všechno to jsou přírodní látky.
Zašla jsem tedy do koupelny, „vyštrachala“ zbytek „normální“ zubní pasty a vzala si lupu na to, abych se podívala na její složení. Složení jsem nenašla. Jen upozornění, že se nesmí polykat, dětem se má dávat na kartáček jen trošička a mají si čistit zuby pod dohledem dospělého.
Co tedy běžné zubní pasty obsahují? Ve zprávě v časopise DIAstyl se píše, že běžné zubní pasty obsahují oxid titaničitý označovaný jako E171, který byl prý donedávna označovaný jako neškodný, ale vědci z Texasu2 varují, že právě on může za nárůst diabetu 2. stupně. Podívala jsem se do dalších zdrojů a „spadla mi brada“: Oxid titaničitý je totéž jako titanová běloba. Pokud jsme s dětmi malovali barvami, kde byla běloba, vždycky jsem je varovala: „Děti, pozor, je to jedovaté. Na barvu nesahejte a hned po malování si jděte umýt ruce.“ Byl to zvyk, který jsem měla z domů. A teď jsem se dočetla, že si se zubní pastou dáváme titanovou bělobu přímo do úst a že to může mít škodlivé následky.
Oxid titaničitý se označuje jako E171 a je jedním z nejrozšířenějších „éček“. Používá se v potravinářství, obsahují ho nejenom některé krémy, ale i žvýkačky a zubní pasty. Podle dřívějších studií je neškodný. V přírodě se v přirozené podobě vyskytuje v různých minerálech a můžete se s ním setkat třeba i v písku na mořské pláži. Uměle se ho vyrobí zhruba 4 milióny tun ročně.
Postupně se začínají objevovat studie, které před používáním oxidu titaničitého varují. Zatím u nás stále platí, že E171 je povolená (kromě dětské výživy) s varováním, že je nevhodná pro děti, alergiky a osoby citlivé na chemii v potravě.3
A když jsme u tématu „cukrovka a zubní pasta“, tak kromě toho, že mohou přísady v běžných zubních pastách způsobovat diabetes 2. typu, diabetici by si měli pečlivě vybírat, jakou zubní pastu při péči o ústní dutinu zvolí.
Proč? Je u nich mnohem vyšší riziko vzniku zánětů a jejich průběh bývá závažnější než u ostatních. Záněty dásní zhoršují stav diabetu a diabetes zhoršuje hojení zánětu dásní. A tak to jde stále dokola. Ke zlepšení stavu může výrazně přispět pečlivá a účinná ústní hygiena.4
Záněty v ústech způsobují bakterie z povlaku na zubech (plaku) a problémy nastávají hlavně při mechanickém poškození (vytržení zubu nebo jiné poranění v ústech). Hojení je u lidí s cukrovkou ztížené a může přejít do chronického stádia.
I paradentóza je jedním z chronických onemocnění v ústní dutině. Začíná zánětem dásní a diabetici by měli o své zuby pečovat správně, pravidelně a šetrně. Do toho patří i výběr zubní pasty, a to se týká nejen diabetiků.
A tak přemýšlejme, co vkládáme do úst. Vyplatí se to.
Rozšířil vám článek vaše obzory? Jestli ano, dejte mu nahoře pod náhledovým obrázkem like a sdílejte s přáteli.
Pokud hledáte vhodnou zubní pastu pro šetrnou a zároveň účinnou zubní hygienu, zvolte si Forever Bright® Toothgel.
Více informací zde: Forever Bright® Toothgel
Zdroje informací
1Časopis DIAstyl, ročník 5/2018; září/říjen, str. 4
2Tamtéž
3https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E171
4Časopis DIAstyl, ročník 5/2018; září/říjen, str. 33
Další:
https://www.vitalia.cz/clanky/titanova-beloba-je-vsude-od-zvykacek-pres-zubni-pastu-az-po-primalex/
www.diastyl.cz
Zdroje obrázků:
www.pixabay.com
https://foreverliving.com/
Napište si o e-book zdarma:
Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\".
Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.
Bronya
Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?
Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.
Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.
Děkuji Vám za Vaši důvěru.
O škodlivosti oxidu titaničitého se doslechnete i na tomto odkazu:
https://www.stream.cz/adost/stovky-potravin-a-kosmetiky-obsahuji-chemikalii-ktera-vazne-ohrozuje-nase-zdravi-64206202?utm_source=odebirane-porady&utm_medium=notifikace