Miluji Nový Zéland. Proč? Protože je tam běžné chodit boso. Věřím, že něco podobného bude brzy normální i u nás. Zatím není. Zrovna nedávno jsem si naboso vykračovala po lese a kolemjdoucí lidé se zděsili a chtěli mě zachraňovat. Bylo to od nich milé.

Jsem už zvyklá na údiv i na dotazy, jestli se „uzemňuji“ nebo jestli jsem ztratila boty. Přicházejí ale i výčitky, že lehkovážně hazarduji se svým zdravím. Opravdu hazarduji se zdravím nebo je bosá chůze zdraví prospěšná?

Když jsem byla malá, měla jsem  problémy nohama a tak mě to intuitivně táhlo k chůzi naboso, což jsem ale musela provádět většinou tajně. Protože běhání boso je prý nebezpečné.

Neznala jsem osobně nikoho, kdo by mě v tom podpořil. Ale podporu jsem si přece jenom našla – u paní spisovatelky Mileny Lukešové. Milovala jsem její básničku „Bačkůrky z mechu“ i knížku „Jak je bosé noze v rose.“

Tak jsem tedy schovávala boty pod lísku a běhala po lese za naší zahradou. Nikdy se mi nic nestalo. Vlastně ano: Na táboře jsem si prorazila jsem nohu hřebíkem a „přišpendlila“ se k prknu. Ale to nebylo naboso. Měla jsem na nohách boty. Myslím si, že kdyby mi tenkrát dovolili chodit bez nich, tak bych si dala větší pozor a na hřebík bych nešlápla.

Podobné je to i s výrony. Vymknutý kotník jsem měla v životě asi třikrát – a vždycky jsem si nohu podvrtla v botě.

A že kamínky na cestičkách bosou nohu tlačí a píchají? Na ploskách nohou jsou důležitá nervová zakončení. Masáž chodidel, kterou kamínky zajišťují, je jistě prospěšná.

Posílám vám tedy pár tipů, jak to udělat, abyste se při chůzi naboso opravdu cítili příjemně:

1. Začněte s málem.
Nemusíte hned zdolat Killimanjaro. Sedněte si třeba na pařez a jen tak si bosé nohy položte na zem. Udělejte krok nebo dva a pomalu přidávejte. Je dobré mít zpočátku boty u sebe a použít je, když je třeba.

2. Hledejte povrchy, které vám budou příjemné.
Nechejte si nožky zahřívat na sluníku, omývat vodou v potoce, vyzkoušejte mech, suché spadané listí nebo jehličí a jemnou jarní trávu nebo i čerstvě napadaný sníh. Se vším se postupně a pomalinku, jako děti, seznamujte.

3. Neničte si chodidla.
Delší chůze po tvrdém rovném povrchu vhodná není. Takovým nepříjemným povrchem je nejenom asfalt nebo beton, ale kupodivu i mokrý písek na mořské pláži.

4. Hledejte pro svou chůzi čistá místa.
Pokud máte možnost nosit boty, můžete si zvolit, kde budete obutí a kde budete chodit naboso. Určitě nechoďte boso tam, kde jsou plísně, kde se venčí pejsci ani tam, kde je země znečištěná od olejů, cigaretových špačků a jiných odpadků. Rozlišuji „čistou špínu“ lesa, louky a zahrady a „špinavou špínu“ města. Ta první mi nevadí, druhé se vyhýbám.

5. Nepřizpůsobujte se druhým.
Je dobré, když si to všechno člověk vyzkouší sám, není v tu chvíli na nikom závislý ani se s nikým neporovnává. Každý je originál, každý má nohy jinak citlivé, každý potřebuje jinak dlouhou dobu, aby si na bosou chůzi zvykl.

6. S běháním chvíli počkejte.
Pokud jste už dlouho boso nechodili, nejdříve se rozchoďte, aby se chodidla stala pružnými. Pak teprve začněte běhat. A nezapomeňte si chodidla rozcvičit.

7. Změňte názor na své nohy.
Jestli to ještě nevíte, tak nohy jsou jednou z nejdokonalejších částí těla. Všímejte si jich více, mějte je rádi a rozmazlujte si je svou péčí.4

8. Informujte se o riziku.
Pokud máte cukrovku nebo jiné nemoci, při kterých se špatně hojí případná zranění, informujte se o riziku svého počínání a buďte rozvážní. Neriskovala bych ani v případě alergií na hmyzí píchnutí nebo chůzí v místech, kde jsou například zmije.

9. Nepřehánějte.
Protože bosá noha nemá oporu, na kterou byla zvyklá v botách, zatěžujte ji postupně, s mírou i s ohledem na hmotnost i různé vady (např. „plochá noha“).

10. Pozor, na blátě to klouže!
Ale také to tam krásně mlaská.

Chůze naboso, když si na ni zvyknete, je velice příjemná a také „návyková“. Člověk se už pak bez ní neobejde. Když by vám tento argument k vyzkoušení toho „jak je bosé noze v rose“ nestačil a chtěli byste znát „pádnější argumenty“, tak tady jsou některé z přínosů bosé chůze:

  • Stimulace mozkových center.1
  • Posílení klenby chodidel.
  • Posilování imunity.
  • Aktivace dlouhých svalových řetězců, které procházejí celý tělem.2
  • Správné postavení pánevního dna a tím i páteře.
  • Prevence artrotických a cévního problémů.
  • Detox i vyrovnání energií v těle.
  • Zpomalení, zvýšení citlivosti, podpora hravosti.

Známý italský renesanční malíř, sochař, přírodovědec a konstruktér Leonardo da Vinci, kterého zajímalo lidské tělo, napsal, že „lidské chodidlo je stroj mistrovské konstrukce a umělecké dílo“.3 V této úžasně vytvořené části těla je čtvrtina našich kostí, desítky metrů vazů, žil, tepen a nervů, stovky tisíc potních žlázek a pórů. A Achillova šlacha je největší a nejsilnější šlachou člověka. I ona si zaslouží naši pozornost.

Stojí za to o chodidla pečovat, i formou bosé chůze. Bude mít z toho prospěch celé tělo.

A prémiová rada závěrem? Nečekejte na zítřek, dnes je pro bosou chůzi ten nejvhodnější den. A když prší? Príma, aspoň si nezamokřím boty.

Líbilo se vám tohle povídání? Bylo pro vás užitečné? Dejte mu svůj lajk a sdílejte s příteli. Přála bych si, aby bylo na lesních pěšinách více bosých nožek a kolemjdoucí to už vůbec nepřekvapovalo.

Zdroj obrázků: www.pixabay.com a Forever

1,2https://www.flowee.cz/fit/zdravi/2312-vyzkumy-potvrzuji-bosa-chuze-prospiva-zdravi

3https://www.bata.cz/stranka/anatomie-nohy

4A na závěr ještě trochu péče o bosé nohy:

Kousek výše jsem psala o rozmazlování vašich chodidel. Jak o ně pečovat? Na prvním místě je voda a kvalitní mýdlo. Třeba tohle: Avocado Face & Body Soap.

Také vám v péči o vaše chodidla může pomoci Ever-Shield, který hojí, desinfikuje a zabraňuje rozkladu potu. Můžete jím natřít i hmyzí píchnutí nebo ošetřit drobné odřeninky.

A jaký krém? Dávám přednost Aloe Propolis Creme. Nezastávám názor, že když jsou nohy na opačném konci těla než hlava, mohu je namazat čímkoli. Mají v klenbě jemnou kůži protkanou vlásečnicemi a nervy a tak používám na chodidla kvalitní krém

Chcete využít sílu aloe? Napište si o další informace na b.hyvnarova@seznam.cz.

Přeji vám příjemné bosochození.

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Rubriky
  • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
  • Přečtěte si také:
  • Archivy
  • Cesta ke každodenní svěžesti
  • Klikni na obrázek
  • Balíček nejoblíbenějších produktů
  • Po náročném dni
  • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
  • E-booky zdarma

    Těší mě, že navštěvujete můj blog.
    Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
    https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

  • Zubní gel bez fluoru
  • Energie nejenom pro sportovce