První mezi bylinkami

Také máte rádi ten čas, kdy zima pomalu odchází a ve vzduchu cítíte jaro? Ptáci začínají nesměle prozpěvovat a ve škole jsme s dětmi hrávali a zpívali dětskou sonátu Pavla Jurkoviče s názvem Devatero divný květ. Je v ní i tenhle text: 

„Já jsem holka chudobná, nikdo se mi nerovná,
na noc usnu, zavřu víčka, ve dne hledím do sluníčka,
já jsem kráska sedmikráska.“

Sedmikráska chudobka, latinsky Bellis perennis. Proč je u mě mezi bylinkami na prvním místě? Je to naše domácí rostlina a najdeme ji téměř vždy a téměř všude. Proto je každému přístupná.

Malá nenápadná kytička s velkým významem. Je houževnatá a nezdolná jako málokterá. Popisovat ji nemusím, pozná ji každé malé dítě a nedá se s ničím zaměnit.

Když jsem někde, kde je čisto, hned si hrst kvítků nebo mladých lístků nasbírám a když mám chvíli čas, usuším si květy na zimu. Je to pro mě zásoba vitamínů a minerálů v době, kdy je země pokrytá sněhem.

Kvítky mají nevšední účinky: připravuje se z nich čaj, který čistí organismus tím, že pomáhá vylučovat škodliviny z těla ven. Látky, které jsou v sedmikráskovém čaji obsažené, také zpevňují stěny vlásečnic, působí protizánětlivě a podílejí se na ničení bakterií i úprAavě krevního tlaku, pomáhají při vykašlávání a zásobují nás vitamíny i minerálními látkami.

Více než sušené kvítky ale používám čerstvé mladé lístky sedmikrásek, pupeny a mladé kvítky jako skvělou zeleninu. Sedmikrásek se nedá sníst celý koš, ale mohou skvěle obohatit každé jídlo: saláty, pomazánky, obložené chleby. Je to i pěkná ozdoba do polévek. Prostě nápadům se meze nekladou.

Mladé lístky jsou jemné, květy mají trochu svíravou chuť, ale dá se na ni zvyknout. Z lístků můžeme vařit i špenát, ale je to pro mě zdlouhavé sbírání. Na špenát si raději natrhám jiné rostlinky, které mají větší listy a sedmikráskou hotové jídlo ozdobím.

Říká se, že sedm sedmikrásek denně dokáže zabránit bolestem hlavy. Nevím, nemám z tím zkušenosti, protože mě hlava nebolívá, přesto si doplňuji  hořčík a vápník právě sedmikráskovými kvítky.

A co děti? Rády sedmikrásky sbírají a jídlo ozdobené sedmikráskovými květy milují. Možná zpočátku sní jen to jídlo a kytičky na talíři nechají, ale časem i je ochutnají a na svéráznou chuť sedmikrásek si postupně zvyknou.

Nejenom na jaře si z procházky do přírody mohu přinést poklad v podobě sedmikráskových kvítků a lístků domů. Kvete skoro po celý rok nebo se dají pěstovat malé sedmikrásky v truhlíku za oknem nebo na balkoně. Budeme tak žít zase o kousek zdravěji.

Když budete mít chuť, pošlete pro inspiraci ostatním fotografie jídla, které jste ozdobili sedmikráskami. Těším se na vaše nápady ve skupině facebookové stránky Zdravěji

Bylo pro vás tohle povídání v něčem přínosné? Jestli ano, dejte mu lajk a sdílejte dále. 

 

Čerpáno z vlastních zkušeností a těchto knih:

PAMPALONA-ROGER, George: Encyklopedie léčivých rostlin. Advent-Orion, Praha 2008. ISBN 978-80-7172-119-2

PRUCHOVÁ, Jarmila: Rizika léčivých bylin. Petrklíč, Český Těšín 1993. ISBN 80-85243-11-3

KRESÁNEK, Jaroslav; DUGAN, Dionýz: Příruční atlas liečivých rastlín. Osveta, Martin 1985. ISBN 70-048-85

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Upozornění: Informace uvedené v článku nejsou lékařským doporučením a pokud budete sbírat plané rostliny, pečlivě je umyjte a také myslete, prosím, na to, aby byla naše příroda zachovaná i pro další generace. Děkuji vám za to. 

Nemáte možnost mlsat sedmikrásky a potřebujete doplnit do těla vápník s hořčíkem?

Objednejte si Forever Calcium nebo Forever Nature-Min

Minerály v nich jsou z přírodních zdrojů, jsou lehce stravitelné a tělo je dokáže maximálně využít. Podpoříte tak zdraví celého těla, nejenom vašich zubů a kostí.

V dospělosti se schopnost přijímat vápník ze stravy snižuje až o 60%. Naše produkty Forever Calcium a Forever Nature-Min vám mohou pomoci.

 

Napište si o e-book zdarma:

Volné radikály, antioxidanty a já

Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\". 

Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.

Bronya

Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?

Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.

Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.

Děkuji Vám za Vaši důvěru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Rubriky
  • Už jsou čtyři – přibyl nápoj s mangem
  • Přečtěte si také:
  • Archivy
  • Cesta ke každodenní svěžesti
  • Klikni na obrázek
  • Balíček nejoblíbenějších produktů
  • Po náročném dni
  • Aloe vera gel bez konzervačních látek, lepku a cukru
  • E-booky zdarma

    Těší mě, že navštěvujete můj blog.
    Jako poděkování jsem pro Vás připravila dva elektronické sešitky –  e-booky, o které si můžete napsat tady:
    https://zdraveji-bronya-gill.cz/zdarma/

  • Zubní gel bez fluoru
  • Energie nejenom pro sportovce