Je podzim, listí žloutne, poletuje, po strništi vítr duje. A začíná i posmrkávání, pokašlávání a v krku bolení.
Znáte tyhle rovnice?
Deštivé počasí + krátící se dny = nechuť jít ven.
Nechuť jít ven + spousta povinností = chuť na sladkosti.
Sladkosti + stres a únava = bolení v krku.
Co může za naše nemoci? Bacily a viry nebo spíše oslabený imunitní systém?
S infekcemi, které denně potkáváme, by si měl náš imunitní systém poradit. Měl by. Pokud je v pořádku. A tak jsem sama pro sebe i pro vás vypsala pět pravidel pro zlepšení imunity. Možná bych si je mohla vyvěsit na ledničku. Třeba se i vám budou hodit. Jsou složitá? Myslím, že ne.
1. Starejme se o svá střeva, tam imunita začíná.
Netušila jsem, že máme až osm metrů střev. Pěkně dlouhá hadice. A složitá. Po nervovém systému je to druhý nejsložitější systém v našem těle. Je třeba mít střeva uvnitř pěkně čistá, aby mohla správně fungovat.
Jaký mají střeva vliv na imunitu? Žije tady až 500 druhů bakterií, které váží zhruba jeden a půl kilogramu!1 Pokud se jim daří dobře, tak nepustí ze střev do těla nic, co by nám mohlo ublížit, pomáhají při vstřebávání pro nás důležitých látek a vytvářejí prostředí, ve kterém se patogenům nedaří.
Stojí za to starat se o čistotu střev, jíst dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin a ořechů, neužívat zbytečně antibiotika a čas od času doplnit potřebné probiotické bakterie. A střevní problémy je nutné začít řešit co nejdříve.
2. Vyhýbejme se stresu, ten zdraví nepřidá.
Tak tahle věta je pravdivá jen částečně. Krátkodobý stres totiž dokáže člověka vyzbrojit k úprku nebo boji ve viditelném světě, ale i v tom neviditelném: v boji s nemocí. Žel dlouhodobý stres imunitu opravdu snižuje a zdraví neprospívá. Co s tím?
Naučím se lépe svou práci plánovat, abych nebyla ve stresu. A také budu pokračovat v mé oblíbené činnost – hledání důvodů k vděčnosti. Budu se více smát, pravidelně odpočívat a sportovat.
Pokud nezapomenu na pravidlo „Všeho s mírou“, tak sport, pohyb na čerstvém vzduchu, hluboké dýchání, otužování i sluneční paprsky pomáhají nejenom odolávat stresu, ale výrazně zvyšují i imunitu.
3. Nezapomínejme na přiměřené pití. Voda je základ života.
Na podzim se začíná topit a prostředí v bytech bývá hodně suché. Mluvením, zpěvem, ale i samotným dýcháním ztrácíme velké množství vody a vysychají naše sliznice. Přitom právě ony mají být první bariérou při styku s bakteriemi a viry.
Pokud je naše nosní sliznice vlhká a dobře fungující, zachytí převážnou většinu mikroorganismů, které způsobují infekční onemocnění.
4. Nenechme cukr, aby uspal bílé krvinky.
Podle barvy by si měly bílé krvinky s bílým cukrem rozumět, ale je to jinak. Zvýšená konzumace jednoduchých cukrů snižuje schopnost bílých krvinek pohlcovat bakterie.2
Co z toho plyne? Na nákup si nezapomenu vzít brýle, abych si mohla přečíst složení potravin a vyhnu se těm, které cukr obsahují .
Věděli jste, že třeba v Anglii jsou nápoje s přidaným cukrem dražší a částka se odvádí jako daň do státní pokladny? Z peněz jsou pak financovány třeba sportovní aktivity pro širokou veřejnost. Prostě dnes už se všeobecně ví, že bílý cukr není zdraví prospěšný, přesto ho najdete třeba i v kečupu nebo mnohých kojeneckých přesnídávkách.
Zato některé jiné látky, které jsou v našem jídle, k dobré imunitě přispívají:
5. Vitamíny i minerály jsou abecedou pro zdraví.
To znáte. Imunitu podporuje vitamín C, B, D, zinek a spoustu dalších látek. Ale nezůstaňme jen u znalostí. Není to tak složité zavést to do praxe a připravovat jídla z takových surovin, které tyhle látky opravdu obsahují.
A tak si budu opakovat vitamínovou abecedu, čas od času se sama sebe zeptám, jestli mi něco v mé stravě nechybí a budu jíst tak, abych měla dostatek všech vitamínů i minerálů. Pokud by to nestačilo, sáhnu po přírodních potravinových doplňcích.
A ještě poslední poznámka:
Imunitu nám může zlepšit i mnoho dalších vlivů: třeba kontakt s přáteli. A tak se přátelme a pokud bylo tohle povídání pro vás užitečné, podělte se o ně a dejte mu svůj lajk.
A jestli hledáte přátele, kteří by si chtěli s vámi vyměňovat své postřehy na téma zdraví, přidejte se do skupiny fb stránky Zdravěji.
A na závěr jako obvykle doporučení na produkty, které naši imunitu podpoří. Kliknutím na obrázek se dozvíte více.
Střeva čistí a vyživuje Aloe vera gel:
Kvalitní probiotické bakterie dodá:
Výborným prostředkem doplňkem je Immublend, který kromě vitamínu D, C a zinku doplní do těla fruchtooligosacharidy. Ty výrazně podporují imunitní systém.
Výtažky z česneku a tymiánu obsahuje Forever Garlic Thyme
Jako prevence nemocí z nachlazení se užívá i Forever Absorbent C: Vitamín C je v něm spojený s citrusovými bioflavonoidy, medem a ovesnými otrubami. V těle se uvolňuje pozvolna a tak zajišťuje efektivní vstřebávání všech 60 mg vitaminu C z každé tablety.
A pro posílení imunity zvláště u dětí je vhodný Forever Kids.
Zdroje informací:
1https://www.klubzdravi.cz
2 https://www.ulekare.cz
Zdroje obrázků:
www. pixabay a webové stránky Forever
Upozornění: Článek není lékařským doporučením a pokud máte problémy, konzultujte užívání potravinových doplňků s lékaře.
Napište si o e-book zdarma:
Neradi používáte cizí pojmy a slova, kterým nerozumíte? Já rozhodně! A tak jsem se vydala pátrat po obsahu slov \"volné radikály\" a \"antioxidanty\".
Jak se to odrazilo v mém životě? Přečtěte si v mém prvním e-booku, který jsem si sama pro sebe napsala. Budu šťastná, když přinese užitek i vám.
Bronya
Jak naložím s Vaší e-mailovou adresou?
Poskytnutím e-mailové adresy souhlasíte s občasným zasíláním novinek. O svou e-mailovou adresu nemusíte mít obavy, je u mě v bezpečí. Jsem sama správcem své e-mailové databáze a nikomu dalšímu Vaše osobní údaje neposkytuji.
Pokud si nepřejete ode mne dostávat žádnou poštu, můžete mi kdykoli napsat a Vaši adresu z databáze vymažu.
Děkuji Vám za Vaši důvěru.